Біль у горлі – це один з найпоширеніших симптомів, який з’являється у випадку вірусних чи бактеріальних захворювань. Окрім того, біль у горлі можуть спровокувати побутові фактори.
Коли в людини болить горло, її потрібно відразу лікувати, адже це може спровокувати більш серйозні наслідки. Як правило, біль у горлі не виникає сам по собі, він є проявом застуди чи ГРВІ, а то й більш серйозного захворювання.
Чому болить горло?
Біль у горлі супроводжується першінням, труднощами при ковтанні, захриплістю голосу. Такі симптоми можуть з’явитися у разі різних захворювань, найпоширенішими серед яких:
- Вірусні інфекції. До таких вірусів відносяться застуда, грип, мононуклеоз, кір, вітряна віспа, паротит, коронавірус.
- Бактеріальні інфекції. Найпоширенішим захворюванням є ангіна, яку викликають бактерії Streptococcus групи А. Проблеми в горлі також можуть супроводжувати гострий тонзиліт та інфекції, які передаються статевим шляхом, наприклад, гонорея та хламідіоз.
- Алергія. Реакція імунної системи на пилок, траву, шерсть домашніх тварин та інші тригери часто супроводжується закладеністю носа, сльозотечою, чиханням та подразненням горла.
- Травмування. Неприємні відчуття у горлі можуть виникнути в наслідок ударів, порізів або пошкоджень від їжі. Болить горло при перенапруженні голосових зв’язок та м’язів після голосної розмови, тривалого співу або крику.
- Сухе повітря. Цей чинник також досить часто призводить до відчуття сухості та першіння в горлі. Особливо це актуально для зимового періоду, коли в приміщеннях вмикають обігрівачі.
- Дим та інші зовнішні подразники. Біль у горлі можуть спровокувати цигарки та тютюновий дим, забруднене повітря, миючі засоби та інші хімікати.
- Гастроезофагельна рефлюксна хвороба (ГЕРХ). При цьому стані кислота зі шлунку потрапляє назад в стравохід, обпікає його та горло, викликаючи печію, кислотний рефлюкс та, відповідно, біль в горлі.
- Онкологія. Рак горла, голосового апарату, язика також можуть стати причиною больових відчуттів. У такому випадку вони не проходять протягом тривалого часу.
- ВІЛ-інфекція. Іноді біль в горлі свідчить про зараження людини вірусом імунодефіциту (ВІЛ). У ВІЛ-інфікованих часто виникають грибкові інфекції (респіраторний кандидоз, цитомегаловірус), які супроводжує саме хронічний біль у горлі.
Найчастіше скарги на те, що болить горло, лунають від дітей у віці від 5 до 15 років, людей схильних до алергії, осіб з ослабленою імунною системою, людей, що контактували з хімічними подразниками, схильних до тривалих або частих інфекцій носових пазух, а також тих, які мають збільшені мигдалини або мигдалини неправильної форми.
Ознаки хворого горла
Коли болить горло, хворий може відчувати різні симптоми. Вони різняться залежно від стану організму людини. Це може бути:
- біль або відчуття першіння;
- біль, який посилюється у разі ковтання або розмови;
- утруднене ковтання;
- опухлі залози на шиї або щелепах;
- набряклі червоні мигдалини;
- білі плями або нагноєння на мигдалинах;
- хрипкий, приглушений голос.
На вірусне походження патології найчастіше вказують охриплість, кашель, нежить та кон’юнктивіт. Про стрептококову інфекцію говорять біль в горлі, який починається дуже швидко, біль при ковтанні, висока температура, червоні та опухлі мигдалини (інколи з білими плямами або вкрапленнями гною), маленькі червоні плями на піднебінні, збільшення лімфатичних вузлів на шиї.
Як лікувати горло в домашніх умовах?
Коли болить горло, полегшити симптоми можна народними методами чи за допомогою медикаментів. Що стосується народної медицини, то вона у таких випадках рекомендує:
- Полоскати горло. Коли болить горло процедуру треба виконувати один раз на 3 години після їжі. Найефективнішими вважаються відвари з ромашки, календули, шавлія, евкаліпта, а також сольового розчину. В останньому випадку беруть столову ложку звичайної кухонної солі та кілька крапель медичного йоду. Також можна прополоскати горло спиртовими настоянками, адже спирт вважається добрим антисептиком. Коли боліло горло, наші предки також використовували сок буряків з лимонною кислотою.
- Підвищувати імунітет. Міцний імунітет є запорукою швидкого одужання. Найпростішим та найефективнішим способом його підвищити є загартовування. Якщо у людини болить горло можна застосовувати контрастні ванни для ніг. Ноги по черзі опускають у таз з холодною, а потім гарячою водою. Маніпуляцію треба виконувати протягом 15 хвилин, після чого кінцівки треба тепло закутати.
- Інгаляції. Зменшити біль у горлі можна за допомогою інгаляцій з картоплі та солі. Картоплю відварюють, мнуть та додають до неї чайну ложку соди. Над ємністю з гарячою картоплею треба нахилитися, накритися рушником та подихати 2-3 хвилини. Пара від картоплі добре прогріває горло, а природні компоненти, що містяться в овочах, знищують патогенну мікрофлору в гортані.
- Компреси. Коли болить горло народна медицина також радить накладати компреси. Перший – з сиром. Віджатий продукт загортають у кілька шарів марлі та обмотують ним шию. Зверху на компрес треба накласти целофан або теплий шарф. Також можна приготувати компрес з картоплі. Три бульби відварюють, розминають не очищуючи від шкірки, додають столову ложку кухонної солі, перемішують та викладають на марлеву пов’язку. Такий компрес накладають на горло та тримають до тих пір, поки вміст не висохне.
Коли болить горло, дуже добре допомагає мед. Він вважається природним антисептиком. Мед можна розсмоктувати окремо, або разом з лимоном. Якщо болі у горлі супроводжуються хрипотою та осиплістю, то мед радять розвести в підігрітому молоці.
Якщо болить горло дуже корисно багато пити. Однак, слід пам’ятати, що рідина має бути теплою, а не гарячою. Добре допомагає у такому стані чай з шипшини. Напій багатий на вітаміни та дуже ефективний у разі простудних захворювань. Три столові ложки плодів шипшини потрібно залити 1 літром води та настояти 2 години. Після цього чай потрібно довести до кімнатної температури та пити маленькими ковточками. Коли болить горло у дитини, їй можна приготувати молочний кисіль: у кип’яче молоко вливають розчинений крохмаль та доводять суміш до кипіння.
Які ліки краще обрати, коли болить горло?
Народні методи лікування здебільшого застосовують на ранніх стадіях захворювання. Щодо медичних препаратів, то коли болить горло, допомогти хворому можуть:
- Антисептики. Вони призначаються для пом’якшення слизової гортані, дають швидкий, але поверхневий ефект. Повністю вбити вірус антисептики не зможуть, але зменшити больові відчуття, зняти роздратування та першіння допоможуть.
- Антистетики. Так само, як і антисептики, діють поверхнево та допомагають впоратися з болем, першінням та роздратуванням.
- Комбіновані пігулки. Вважаються найефективнішими, в їх складі є антисептики.
- Імуностимулятори. Цей вид медикаментів спрямований на посилення імунної системи. Завдяки таким препаратам організм має сили для швидкого позбавлення болю в горлі та боротьби з першопричиною захворювання.
Слід зазначити, що на можливі варіанти терапії (як народні, так і медикаментозні) суттєві обмеження накладає вагітність, схильність до алергії, інші супутні захворювання. Тож, якщо у людини болить горло, а тим паче, коли цей стан супроводжується підвищеною температурою варто звертатись до лікаря.
Як найшвидше потрапити на прийом до спеціаліста хворим, у яких болить горло, допоможуть у приватній медичній клініці Астрамедіка в Києві. Наші лікарі проведуть кваліфікований огляд, визначать усі протипоказання та призначать ефективну терапію. У разі необхідності лікарі можуть призначити додаткові лабораторні обстеження, які можна провести на місці у нашій лабораторії.
Варто пам’ятати, що несвоєчасний візит до фахівця, небажання пропускати роботу або навчання, звичайна лінь або страх можуть призвести до серйозних ускладнень (бронхіт, ангіна, запалення легенів, синусит, отит).