UA
RU
+38 (068) 371-12-29
ПН.-ПТ.: с 8:00 до 20:00
Субота: с 9:00 до 15:00
UA
RU
Новини
Назад

Харчування при діабеті

Харчування при діабеті
Цукровий діабет – це хронічне ендокринне захворювання під час якого в крові значно підвищується рівень глюкози (цукру). Варто зазначити, що глюкоза є життєво-необхідним елементом для організму, проте її підвищення призводить до порушень, які викликають незворотні наслідки для здоров’я людини.

Фахівці розрізняють два основних типи цукрового діабету. Це цукровий діабет 1-го типу (ЦД1) та цукровий діабет 2-го типу (ЦД2). Діабет 1 типу – це аутоімунне захворювання за якого імунна система атакує та знищує клітини підшлункової залози, що виробляють інсулін. У результаті в організмі виникає його абсолютний дефіцит.

Діабет 2 типу – є найпоширенішим типом даного захворювання. Він розвивається в результаті того, що клітини не можуть ефективно використовувати інсулін і це призводить до того, що рівень цукру в крові збільшується.

Також фахівці розрізняють менш поширені типи діабету, такі як гестаційний діабет, який виникає під час вагітності, та моногенні форми, до яких призводять генетичні зміни в організмі.

Лікування цукрового діабету складається з низки стратегій та методів, які спрямовані на контроль рівня цукру в крові та запобігання ускладненням. Серед них регулярне вимірювання цукру, прийом ліків, контроль артеріального тиску та ліпідів, регулярна фізична активність та, обов’язково, здоровий раціон.

Основні принципи дієти при діабеті

Пацієнти, у яких виявили сахарний діабет, сприймають діагноз, як вирок. Вони впевнені, що їм доведеться відмовитися від більшості улюблених страв та продуктів. Дійсно, раціон доведеться відкоригувати, проте, це значно краще, аніж постійні ін'єкції та прийом цукрознижуючих препаратів.

Тож, щоб харчування приносило користь, в харчуванні слід дотримуватись наступних принципів:

  • Відмовитися від нездорової їжі. Про фаст-фуд, жирні страви, напівфабрикати доведеться забути. Усі ці продукти доведеться замінити здоровою їжею.
  • Врівноважити калорійність. Мова йде про те, що під час кожного прийому їжі слід вживати приблизно однакову кількість калорій. Для цього варто заздалегідь продумувати меню на день, або звернутися по консультацію до спеціаліста.
  • Вживати вуглеводні продукти у першій половині дня. Це дасть можливість виключити підвищення рівня глюкози в нічні періоди, коли проконтролювати цей процес неможливо.
  • Дотримуватись режиму харчування. Варто відмовитися від перекусів. Харчуватися краще відповідно до складеного графіку. Фахівці радять їсти не три рази на день, а 5-6 з однаковими проміжками. При цьому розмір порцій варто зменшити.
  • Виключити переїдання. Хворий на цукровий діабет має з’їдати ту кількість продуктів, яка допоможе подолати почуття голоду до наступного прийому їжі.
  • Відмовитися від алкоголю. Алкогольні напої блокують викид глюкози печінкою, що може призвести до гіпоглікемії. Проте пиво та солодке вино можуть рівень цукру в крові підвищити.
  • Не їсти перед сном. Останній прийом їжі у людини, що хворіє на діабет, має бути не пізніше ніж за 2 години перед сном. У протилежному випадку пацієнт набиратиме вагу, що призводить до ожиріння, яке становить небезпеку.
  • Пити багато води. Кількість рідини, що протягом доби вживає діабетик, має становити 1,5-2 л.
  • Відмовитися від цукру. Цукор поступає в організм як самостійний продукт, або ж зі стравами, які його містять. Їх можна замінити цукрозамінниками, які мають нульовий глікемічний індекс і можуть вживатися як у випадку діабету 1-го, так і 2-го типів.

До речі, різке коливання цукру в крові, спричинене вживанням певних продуктів, є досить небезпечним для людей з цукровим діабетом. Це шкодить судинам та підвищує ризик ускладнень.

Запобігти такій ситуації допомагає дотримання глікемічного навантаження. Це показник, який враховує кількість вуглеводів у порції їжі та їх вплив на рівень глюкози в крові.

Щодо глікемічного індексу, то цей показник дає можливість класифікувати продукти залежно від того, як вони підвищують рівень цукру в крові та швидкість їх перетравлення. Знаючи глікемічний індекс продуктів, людині легше підбирати продукти для свого раціону.

Продукти, рекомендовані при діабеті

Людям з діагнозом цукровий діабет рекомендовано вживати нежирні м’ясо та рибу, яйця. Це можуть бути страви з телятини, курки, індички, яловичини, м’ясо кролика, дрібни види риби. Також можна їсти страви з морепродуктів та субпродуктів. Щодо яєць, то їх кількість обмежена. На добу можна з’їдати не більше 2-3 штук.

Корисними для діабетиків є крупи: перлова, ячна, гречана, пшона, рисова, вівсяна, кіноа. Їх краще запарювати. Зловживати ними не варто.

Щодо жирів, то хворим на діабет можна вживати печінку тріски та риб’ячий жир, у приготуванні салатів дієтологи радять використовувати арахісове, оливкове та мигдальне масла.

Якщо говорити про овочі, то найкращим вибором стануть овочеві культури, які ростуть над землею. Окрім того, 1-2 рази на тиждень до раціону можна додавати сиру моркву, топінамбур, ріпу, корінь селери, чорні боби, ріпу, чечевицю. Без обмежень можна вживати зелень та будь-які гриби. У разі діагностування цукрового діабету 2-го типу дозволені цільнозернові продукти та горіхи різних сортів.

Обов’язково діабетики мають включити до свого раціону фрукти та ягоди. Це малина, полуниця, червона смородина, авокадо, лимони. Щодо яблук, абрикосів, слив, апельсинів, вишні, то їх не можна вживати натщесерце та більше 100 г на добу. Тим, хто на дієті, пити можна чаї, каву, трав’яні відвари.

Продукти, яких слід уникати

Щодо продуктів, які слід обов’язково виключити з раціону, то це:

  • цукор;
  • напівфабрикати;
  • продукти з великим вмістом жиру;
  • тринсжири (маргарин, спред, попкорн, фаст-фуд);
  • здобна випічка;
  • деякі фрукти та сухофрукти (банани, виноград, диня, фініки, іжир, курага, ізюм).

Ці продукти можуть призвести до різкого підвищення рівня глюкози та погіршення стану хворого. Окрім того, діабетикам слід обмежити вживання солі. Оптимальна кількість цього продукту на добу має становити 1 чайна ложка.

Планування харчування при діабеті

Планування харчування є ефективним інструментом контролювання діабету. Для цього варто скористатись наступними порадами:

  • Створити індивідуальний план харчування разом з професійним дієтологом, який спеціалізується на лікуванні цукрового діабету. Професіонал допоможе створити персоналізований план харчування, надаватиме постійну підтримку та допоможе вирішувати проблеми, якщо такі виникатимуть під час лікування.
  • Скористатись методом тарілок. Він передбачає розділення тарілки на частини. Половину тарілки наповнюють безкрохмальними овочами, які містять низький вміст вуглеводів та калорій. Чверть посудини відводять під нежирні білки (курку-гриль, рибу, тофу або бобові. Ще чверть віддають під цільнозернові або крохмалисті овочі. До корисної тарілки також додають фрукти, нежирні молочні продукти або горіхи, насіння, оливкову олію.
  • Привчити себе до уважного вивчення етикеток. Досить часто покупці ігнорують інформацію виробника. Тим, хто має діагноз цукровий діабет, цього робити не можна. Це дасть можливість запобігти небезпечних для їхнього стану продуктів. Те ж саме правило слід використовувати і в ресторанах – уважно читати меню.

Спеціальні дієтичні підходи при діабеті

Варто зазначити, що вже існують системи харчування, якими можна скористатись у випадку захворювання на діабет. До них відносяться:

  • Середземноморська дієта. Цей спосіб харчування визнаний найкращим при діабеті, хворобах серця, для украплення імунітету та запобігання хронічним недугам. Основою такої дієти є рослинна їжа (овочі, фрукти, трави, горіхи, боби та цільнозернові продукти). Також система передбачає щотижневий прийом риби, птиці та яєць. Порції молочних продуктів мають бути помірними, а от кількість червоного м’яса треба обмежити.
  • Низьковуглеводна дієта. Такий метод харчування допомагає стабілізувати рівень цукру в крові, зменшити вагу, знизити дозування медикаментів. Дієта передбачає часте харчування маленькими порціями, виключення з раціону продуктів, що містять прості вуглеводи, дотримання водного балансу, регулярний контроль цукру в крові та застосування цукрозамінювачів.
  • Вегетаріанська та веганська дієти. Цей тип дієт, спеціалісти рекомендують переважно людям, у яких діагностовано цукровий діабет 2-го типу. Такий спосіб харчування допоможе контролювати власну вагу, зменшить ризик ускладнень діабету, покращить контроль рівня цукру в крові та дію інсуліну. Проте, перед тим, як вдатися до веганської або вегетаріанської діет треба обов’язково проконсультуватися з лікарем або дієтологом, щоб забезпечити для організму необхідний рівень корисних речовин та кількість калорій.

Вплив харчування на рівень цукру в крові

Варто пам’ятати, що одного методу харчування на усіх діабетиків не існує. Дієту слід підбирати з врахуванням фізичних та медичних показників. Зважаючи на вищевикладену інформацію, їжа для хворих на діабет не дуже відрізняється від їжі здорових людей. Особливу увагу слід приділяти вмісту цукру.

Окрім того, модифікувати життя хворого на цукровий діабет допоможе оздоровча фізкультура. Фізичні вправи досить часто дають набагато кращий ефект, ніж прийом таблеток. Вони допомагають знизити глікемію, позбавитись зайвої ваги, модифікувати ліпіди низької щільності в високу, знизити стрес та збільшити тривалість життя діабетика.

Практичні поради щодо харчування

Дотримуючись дієти, хворим на цукровий діабет слід харчуватися в один і той самий час, не можна пропускати прийомів їжі та наїдатися на ніч. Вживати краще максимально натуральні продукти з мінімальною обробкою, на вечерю не можна їсти вуглеводні страви. Також треба дотримуватись режиму сну. Недосипання призводить до переїдання та зайвих кілограмів. Якщо говорити конкретно про режим харчування, то меню на день може бути таким:

  • сніданок: сирна запіканка з яблуком та корицею;
  • другий сніданок: яблучно-шпинатний смузі;
  • обід: крем-суп з цвітної капусти, бурий рис, запечене куряче філе;
  • полуденок: салат з томатами черрі та сиром моцарелла, заправлений оливковою олією та лимонним соком;
  • вечеря: парові котлети, коріння селери, кабачки та баклажани, приготовані на грилі.

Щодо спокус, які періодично виникають у хворих на цукровий діабет, то тут також є певні правила:

  • не варто купувати додому шкідливу їжу;
  • перед тим, як відвідувати захід, де буде шкідлива їжа, варто поїсти вдома;
  • подумки проговорюйте наслідки вживання шкідливої їжі;
  • у випічці можна замінити пшеничне борошно на мигдалеве чи кокосове;
  • використовуйте кабачки замість макаронів, а батат замість картоплі;
  • користуйтеся корисними рецептами;
  • майте при собі перекус (насіння, горіхи, сухофрукти).

Безперечно, бувають і винятки. Однак і для них треба встановити сурові правила. Наприклад, можна порушити певну умову лише раз на тиждень або дозволяти собі суші – один раз на місяць.

Варто пам’ятати, що дієта для діабетика – це не тимчасове випробування. Для таких людей режим змінюється на усе життя. Зважаючи на це, варто попіклуватись про індивідуальний підбір дієти, її урізноманітнення та результативність. Мотивацією для дотримання правильного способу харчування може стати будь-яка мета – подорож, нова робота, побудова кар’єри, сім’ї, подовження життя. На перших етапах хворим на діабет дуже допомагає щоденник харчування.