Інфекційний мононуклеоз – це гостра вірусна інфекція, яка вражає ротоглотку, шийні лімфовузли, печінку та селезінку. При зараженні цим типом вірусу в крові хворого з’являються атипові клітини – мононуклеари. Слід зазначити, що інфекційний мононуклеоз небезпечний тим, що його досить складно відрізнити від звичайної респіраторно-вірусної інфекції. Однак ускладнення, до яких може призвести ця хвороба, досить небезпечні.
Інфекційний мононуклеоз, ще званий хворобою Філатова, моноцитарною ангіною або доброякісним лімфобластозом, найчастіше зустрічається у молодих людей віком від 14 до 29 років. Щодо більш дорослого населення, то у них вірус Епштейна-Барра фіксують дуже рідко. Вважається, що до 30-35 років у людей формуються антитіла до мононуклеозу. Зазвичай пік захворюваності на моноцитарну ангіну припадає на весну та осінь.
Вірус Епштейна-Барра містить спадкову інформацію у вигляді дволанцюгової спіралі ДНК, що свідчить про довічне носійство вірусу людиною. Вірус має вигляд багатогранного куба діаметром до 200 нанометрів. У нього складна оболонка – суперкапсид, до складу якої входять глікопротеїни та ліпіди. Вони утворюють на поверхні вірусу своєрідні шипи.
Згідно зі статистичними даними, антитіла до інфекційного мононуклеозу мають 90-95% дорослого населення, що свідчить про перенесене захворювання. Вірус Епштейна-Барра передається від людини до людини. Джерелом інфекції є вірусоносії, а шляхи передачі інфекції такі:
Дуже рідко вірус передається під час переливання крові або трансплантації органів. На можливість зараження впливає стан імунної системи. Зазвичай інфікування відбувається у місцях з високим скупченням людей: дитячих садках, школах, університетах, гуртожитках.
Інкубаційний період інфекційного мононуклеозу може становити від 5 до 45 днів. Симптоми залежать від стадії захворювання. Виділяють дві стадії:
Інфекційний мононуклеоз класифікується відповідно до ступеня специфічних проявів захворювання.
Вірус Епштейна-Барра небезпечний саме ускладненнями. Серед них наступні:
Окремо слід сказати про небезпеку вірусу Епштейна-Барра для вагітних. Причиною інфекції може стати дефіцит в організмі вітамінів та мінералів, сильне переохолодження, хронічні хвороби, прийом кортикостероїдів, ураження імунітету (наприклад, ВІЛ-інфекція). Наслідки інфекційного мононуклеозу під час вагітності можуть бути дуже негативними:
Цей список не може не лякати, однак слід зазначити, що більшість інфікованих швидко відновлюється та уникає страшних наслідків. Вагітним за перших ознак вірусу слід звертатися до лікаря, та й іншим інфікованим не варто зволікати з медичною допомогою.
Ефективність лікування інфекційного мононуклеозу залежить від якісної та повної діагностики. Вона проводиться шляхом лабораторних тестів. Серед них:
Слід зазначити, що головним показником мононуклеозу є наявність інфекційних мононуклеарів у крові. Однак вони також є показником ВІЛ-інфекції. Тому одночасно з цим дослідженням призначають імуноферментний аналіз на вірус імунодефіциту. Його повторюють ще два рази з місячним переривом.
Лікуванням інфекційного мононуклеозу займаються дорослий та дитячий інфекціоніст. За необхідності можуть також залучатися такі спеціалісти, як отоларинголог, гематолог, імунолог тощо.
Лікування зазвичай проходить амбулаторно, а в тяжких випадках потрібна госпіталізація. Спеціального лікування для інфекційного мононуклеозу сьогодні немає, як і медичних препаратів. Тим не менш, спеціаліст розробляє алгоритм лікування залежно від віку та стадії захворювання.
У дітей лікування інфекційного мононуклеозу симптоматичне. При приєднанні вторинних інфекцій можуть бути призначені антибіотики пеніцилінового ряду. Для зниження температури – нестероїдні протизапальні препарати, препарати для детоксикації та зміцнення імунітету. При розриві селезінки знадобиться екстрене втручання хірурга.
У дорослих лікування хвороби Філатова аналогічне. Варто зазначити, що самолікування у такому разі протипоказане, адже терапія у разі виявлення вірусу Епштейна-Барра має бути комплексною. Вона обов’язково потребує спеціальної дієти, адже при мононуклеозі порушується робота печінки та селезінки.
Якщо хворий проігнорує проблему та не звернеться за професійною допомогою вчасно, він ризикує приєднанням вторинної інфекції. Наприклад, стрептокока або стафілокока. Це може призвести до розвитку пневмонії або менінгоенцефаліту. Також існує ризик ускладнень на печінку та селезінку.
Спеціальних профілактичних заходів для запобігання інфекційному мононуклеозу не існує так само, як і вакцини. Всі методи профілактики спрямовані на зміцнення імунітету. Знизити ризик зараження вірусом Епштейна-Барра також допоможе:
Менше ризикують також люди, які не палять, не вживають алкоголь та наркотичні препарати.