Діарея в дитини: що робити, якщо в малюка пронос?


Діарея у дітей - справжній виклик для батьків. Чи знаєте ви, що у 2025 році цей стан залишається критичною проблемою? Згідно з останніми даними Всесвітньої організації охорони здоров'я (WHO, 2024), щорічно реєструється близько 1,7 мільярда випадків діареї у дітей у всьому світі, що коштує системам охорони здоров'я мільярди доларів. В Україні щонайменше 50-58 тисяч дітей щорічно переносять епізод гострої кишкової інфекції - це як населення цілого невеликого міста!

Кишкові розлади у дітей розвиваються блискавично. Особливо вразливі малюки до 2 років. Час тут працює проти нас, як швидкісний потяг без гальм.

Що робити при діареї у дитини: покроковий алгоритм

Що робити, якщо у малюка розпочався частий рідкий стілець

  • Крок 1. Оцініть стан дитини
    Симптоми діареї у дітей можуть обманювати. Перевірте температуру, частоту стільця, наявність блювання - ці ознаки розкажуть лікарю цілу історію про збудника захворювання.
  • Крок 2. Розпочніть регідратацію при діареї
    Втрата рідини - головний ворог. Експерти Міжнародної федерації товариств дитячої гастроентерології довели (Guarino et al., 2018), що найефективніший підхід - це поєднання регідратації з пробіотиками при діареї у дітей.
  • Крок 3. Дієта при діареї у дітей
    Їжа як ліки або як отрута. Виключіть молочні продукти, солодощі, жирну їжу, але залиште простий рисовий відвар - він працює як натуральний абсорбент.
  • Крок 4. Спостерігайте за симптомами
    Кожна деталь важлива. Температура при діареї у дитини може розказати про тип збудника - віруси дають одну картину, бактерії зовсім іншу.
  • Крок 5. Звертайтесь до дитячого гастроентеролога
    Не чекайте погіршення. При серйозних симптомах зневоднення у дітей лічені години можуть врятувати життя.

"Діарея є другою за частотою причиною смерті дітей до п'яти років. Практично кожна дитина протягом перших п'яти років життя переносить епізод ротавірусної інфекції, причому це не залежить від соціально-економічного статусу. Найбільш тяжкі випадки реєструються у дітей перших двох років життя", – наголошує доктор медичних наук, професор Усачова Олена Віталіївна, завідувачка кафедри дитячих інфекційних хвороб Запорізького державного медико-фармацевтичного університету.

Причини розладів стільця у дітей

Існує безліч факторів, здатних спричинити порушення роботи кишечника у дитини. Розуміння причини допомагає обрати правильну тактику лікування та запобігти повторним епізодам. В структурі захворюваності дітей до 14 років в Україні гострі кишкові інфекції займають четверте місце після ГРВІ, грипу та вітряної віспи.

Основні причини кишкових розладів

При гострих порушеннях стільця у дітей найчастіше зустрічаються такі збудники захворювання:

  • Вірусні інфекції, серед яких лідирує ротавірус – найпоширеніша причина тяжкої діареї у дітей до 5 років. За даними досліджень в Україні, майже половина госпіталізацій дітей до 5-річного віку пов'язана з ротавірусною інфекцією, а в Києві цей показник може сягати 70%
  • Бактеріальні патогени: сальмонела займає друге місце після ротавірусів та значно домінує над іншими бактеріальними збудниками, кишкова паличка, шигела, які часто викликають харчові отруєння
  • Паразитарні інфекції, особливо небезпечні для дітей дошкільного віку
  • Умовно-патогенна флора, що активізується при зниженні імунітету

Своєчасне визначення збудника допомагає призначити правильне лікування та прискорити одужання дитини.

Патогенетичні механізми розвитку діареї

Розуміння механізмів розвитку діареї критично важливе для правильної діагностики та лікування. Існують три основні патогенетичні механізми:

  • Осмотичний механізм - характерний для вірусних діарей, коли через ушкодження епітелію ворсинок порушується синтез дисахаридаз, накопичуються дисахариди в просвіті кишківника і це призводить до формування високого осмотичного хімусу
  • Секреторний механізм - збудник знаходиться в просвіті кишківника, не уражає слизову оболонку, але виділяє токсин, що призводить до секреції рідини і електролітів
  • Ексудативний або інвазивний механізм - притаманний тільки інвазивним бактеріальним збудникам (шигела, інвазивна ешеріхія колі, кампілобактер), які призводять до інвазії в слизову оболонку товстого кишківника

"Коли ми бачимо пацієнта з колітичним синдромом, ми розуміємо, що це інвазивний механізм, а значить бактеріальна етіологія, а якщо ми бачимо пацієнта з проявами ентериту, то ми розуміємо, що це секреторний або осмотичний механізм і тут домінують віруси", – пояснює професор Усачова О.В.

Неінфекційні фактори

Пронос у дитини не завжди означає інфекцію. Харчова алергія працює підступно. Непереносимість білків молока може з'явитися раптово, навіть після місяців успішного годування.

Діарея при прорізуванні зубів має опосередкований зв'язок. Збільшене слиновиділення та прагнення тягти предмети в рот підвищують ризик потрапляння збудників. Але пряма причинно-наслідкова залежність науково не доведена.

Антибіотик-асоційована діарея (AAD) розвивається у 10-25% дітей, що отримують антибактеріальну терапію. Це документований медичний факт.

"У моєї племінниці в 8 місяців почався сильний пронос після введення молочної каші. Педіатр відразу запідозрив алергію на білок коров'ячого молока. Після переходу на гіпоалергенну суміш все нормалізувалося за тиждень", – ділиться досвідом Марія, мама 2-річного Артема.

Дифференціальна діагностика вірусних та бактеріальних діарей

Клінічне розрізнення вірусних та бактеріальних діарей має принципове значення для вибору правильної тактики лікування. На основі клінічних досліджень встановлені ключові відмінності між найчастішими збудниками.

Особливості ротавірусної інфекції

  • Вікові особливості: переважно діти віком 1,8 ± 0,78 років, домінують діти перших трьох років життя
  • Температурна реакція: фербільна та субфебрільна лихоманка (середні значення 38,5°C)
  • Клінічні прояви: виражений диспептичний синдром з першого дня, майже у всіх - тяжка водяниста діарея та блювання в дебюті
  • Зневоднення: у 46% - другого ступеню, у 9% - третього ступеню, часто ацетономічний синдром
  • Перебіг: швидка відповідь на лікування, госпіталізація 5-7 днів

Особливості сальмонельозу

  • Вікові особливості: у 64% діти старшого віку 4-7 років, середній вік 2,6 ± 1,4 роки
  • Температурна реакція: переважно гіпертермічні реакції (39°C і вище)
  • Клінічні прояви: помірно виражені діарея та блювання, характерний зловонний стілець зеленого кольору з домішками слизу
  • Зневоднення: у 33% відсутнє, у 45% - першого ступеню
  • Перебіг: торпідний, тривалий з збереженням інтоксикації впродовж 5-6 днів, госпіталізація може тривати 12-14 днів

"Перша зустріч дитини із ротавірусом на тлі відсутності специфічного імунітету призводить до найбільш важкого епізоду інфекції. Кожний наступний епізод ротавірусного гастроентериту є легшим, ніж попередній", – зазначає професор Усачова О.В.

Перша допомога при розладі стільця

Правильні дії в перші години появи кишкового розладу можуть запобігти розвитку зневоднення та інших ускладнень. Що робити при діареї у дитини?

Ознаки зневоднення у дітей різного віку
Вік Ранні ознаки Тривожні симптоми Дії
0-6 місяців Менше 6 мокрих підгузників за 24 години, сухість губ Західання тім'ячка, сухість слизових Негайно до лікаря + продовжувати ГВ
6-12 місяців Сухі губи, зниження активності, темна сеча Відсутність сліз при плачі, западання очей ORS + консультація лікаря протягом 2-4 годин
1-3 роки Спрага, темна сеча, сухість шкіри Млявість, сонливість, відмова від пиття Активна регідратація + педіатр в день звернення

Уважне спостереження за цими ознаками допоможе вчасно помітити погіршення стану дитини та вжити необхідних заходів.

Коли терміново звертатися до лікаря

Діарея у дитини: Коли терміново звертатися до лікаряЯкі симптоми кричать "SOS!"? Деякі ознаки не терплять зволікання - вони як пожежна сигналізація в організмі дитини.

Коли звертатися до лікаря при проносі

Відзначте тривожні симптоми:

  • Кров у стільці - це завжди червоний сигнал світлофора
  • Температура: вище 38°C у дітей до 3 місяців, вище 38,5°C у старших дітей
  • Ознаки зневоднення у дітей (сухість у роті, відсутність сліз, западання очей)
  • Відмова від пиття більше 2-4 годин (залежно від віку)
  • Блювання та діарея у дитини одночасно більше 6 годин
  • Западання тім'ячка у немовлят
  • Незвичайна сонливість, млявість або дратівливість
  • Відсутність мокрих підгузників більше 6 годин у немовлят

Один з цих симптомів = термінова консультація лікаря!

У немовлят все відбувається швидше. Як в прискореному відтворенні фільму. Тому батьки малюків до року мають бути особливо пильними.

Сучасні методи лікування

Підхід до лікування кишкових розладів у дітей має бути комплексним і проводитися під наглядом фахівця. Розглянемо основні напрямки терапії з урахуванням сучасних викликів.

Проблема антибіотикорезистентності

Одним з найсерйозніших викликів сучасної педіатрії є зростання резистентності бактеріальних збудників до антибіотиків. За даними досліджень:

  • У США стійкість сальмонел до різних антибіотиків зросла до 31%
  • В Італії близько 67% ізольованих штамів стійкі до одного антибіотика, кожний четвертий має мультирезистентність
  • В Україні спостерігається зростання стійкості сальмонел до цефтазидиму, цефтриаксону, цефотаксиму і навіть ципрофлоксацину

"Із 169 дітей, пролікованих з приводу сальмонельозу, у 25 (майже 14%) при контрольному обстеженні фекалій повторно виділяли сальмонелу. Це свідчить про серйозні проблеми з вилікуванням через зростаючу антибіотикорезистентність", – констатує професор Усачова О.В.

Відновлення водного балансу

Правильна регідратація – ключовий фактор успішного лікування. Дотримуйтесь таких правил:

  • Застосування спеціальних розчинів для оральної регідратації
  • Часте пиття невеликими порціями
  • Контроль об'єму випитої рідини

Правила прийому регідратаційних розчинів

Об'єм регідратаційного розчину залежить від віку дитини. Дотримуйтесь таких рекомендацій:

  • 0-6 місяців: 30-60 мл після кожного рідкого стільця
  • 6-12 місяців: 60-120 мл після кожного рідкого стільця
  • 1-5 років: 120-240 мл після кожного рідкого стільця

Ці об'єми є орієнтовними, точну дозу має визначити лікар з урахуванням стану дитини.

Чим годувати дитину при діареї

Їжа стає ліками або отрутою. Вибір за вами. Дієта при діареї у дітей - це мистецтво знаходження балансу між харчуванням та одужанням.

Харчування при кишкових розладах
Вік Дозволено Заборонено
До року Грудне молоко (ОБОВ'ЯЗКОВО продовжувати!), адаптовані суміші за рекомендацією лікаря, рисовий відвар Нові продукти прикорму, фруктові соки, коров'яче молоко
1-3 роки Рисовий відвар, бананове пюре, печені яблука, білі сухарі Молочні продукти, сирі фрукти та овочі, соки
Старше 3 років Каші на воді, відварне нежирне м'ясо, овочеві супи Жирна їжа, солодощі, газовані напої, цитрусові

Повернення до звичайного раціону має бути поступовим. Як підйом по сходах - крок за кроком.

Ліки від проносу для дітей

Допустимі народні методи лікування при діареї у дітейЯкі препарати дійсно працюють? Не всі ліки підходять дітям.

Ентеросорбенти (тільки за призначенням лікаря!):

  • Ентеросгель для дітей з 1 року: 5 мл (1/3 чайної ложки) 3 рази на день
  • Смекта для дітей: до 1 року - 1 пакетик на день, старше року - 1-2 пакетики

Допоміжні засоби:

  • Рисовий відвар (1:6 з водою) - по 50-100 мл кожні 2 години
  • Відвар ромашки (1 чайна ложка на 200 мл) - протизапальна дія
  • Сушена чорниця - тільки у дітей старше 2 років, не більше 1 чайної ложки на день

Увага: Народні засоби - це підтримка, а не заміна медичного лікування. Самолікування може призвести до ускладнень!

>

  • Рисовий відвар - допомагає зменшити частоту рідкого стільця
  • Відвар ромашки - має протизапальну дію
  • Чорниця - містить в'яжучі речовини

Важливо пам'ятати, що народні засоби можуть використовуватися лише як доповнення до основного лікування, призначеного лікарем, і не замінюють медичну допомогу при серйозних станах.

Коли необхідний прийом дитячого гастроентеролога

Консультація спеціаліста необхідна в наступних випадках:

  • Симптоми не проходять більше 24 годин
  • З'явилися ознаки зневоднення у дитини
  • Температура тримається вище 38°C
  • У випорожненнях помітні домішки крові або слизу
  • Підозра на бактеріальну етіологію (колітичний синдром, гіпертермія)

При тяжкому стані дитини або неможливості транспортування до клініки передбачений виклик швидкой додому. У критичних ситуаціях це допомагає надати кваліфіковану допомогу максимально швидко.

Сезонні особливості кишкових розладів

Частота та характер захворювань суттєво змінюється залежно від пори року. Особливо важливо враховувати епідеміологічні особливості ротавірусної інфекції:

  • Літо: переважають бактеріальні інфекції через порушення умов зберігання продуктів, часте вживання немитих овочів та фруктів, купання у водоймах
  • Осінь: збільшується кількість випадків ротавірусної інфекції, особливо у дітей, які відвідують дитячі колективи
  • Зима: пік захворюваності на ротавірусну інфекцію, часті випадки норовірусної інфекції
  • Весна: зростає кількість випадків харчових отруєнь через вживання продуктів із терміном придатності, що закінчується

"Ротавірус відноситься до збудників, які не піддаються дезінфекції звичайними хлоромісними дезінфектантами. Для нього характерне тривале поствірусне носійство, яке може тривати після захворювання до місяця. Все це створює передумови для широкої циркуляції вірусу у популяції", – пояснює професор Усачова О.В.

Як зупинити пронос у дитини безпечно? Гігієна рук працює як перший бар'єр захисту. Правильне зберігання продуктів врятує від більшості проблем. Кстати, особливо важливо це під час спалахів кишкових інфекцій.

Підтримка вашого малюка в клініці "Астамедіка"

Підтримка вашого малюка в клініці "Астамедіка"Ми розуміємо, як важливо для батьків швидко отримати кваліфіковану допомогу, коли дитина хворіє. Наші спеціалісти готові запропонувати професійні рекомендації гастроентеролога при діареї та інших розладах травлення.

  • Прийом дитячого гастроентеролога в день звернення
  • Сучасне діагностичне обладнання для точної діагностики
  • Індивідуальні програми лікування з урахуванням особливостей кожної дитини

Для зручності батьків ми організували комфортну атмосферу в клініці та пропонуємо гнучкі умови оплати, включаючи розстрочку та роботу зі страховими компаніями.

Висновок

Проблеми з травленням у дітей потребують уважного ставлення та правильного підходу до лікування. Своєчасна консультація дитячого гастроентеролога допоможе уникнути ускладнень та прискорить одужання вашого малюка.

У клініці "Астамедіка" ви отримаєте кваліфіковану допомогу та детальні рекомендації гастроентеролога при розладах травлення. Наші спеціалісти допоможуть розібратися в причинах нездужання та підберуть оптимальне лікування.

Довірте здоров'я вашої дитини професіоналам. Дізнайтеся більше про можливості діагностики та лікування на консультації в нашій клініці.

Відповіді на поширені питання

Чи можна давати дитині закріплювальні препарати без консультації лікаря?

Ні, самостійне застосування таких препаратів може бути небезпечним. Вони можуть приховати симптоми серйозних захворювань і ускладнити діагностику. Перед прийомом будь-яких ліків обов'язково проконсультуйтеся з лікарем.

Скільки днів може тривати пронос у дитини?

Зазвичай гострий пронос у дитини триває 3-5 днів. Якщо симптоми зберігаються довше або стан погіршується, важливо звернутися до лікаря для діагностики та лікування.

Чи може прорізування зубів викликати пронос у дитини?

Прорізування зубів саме по собі не викликає діарею. Однак у цей період дитина частіше тягне предмети до рота, що може призвести до інфікування і розладу шлунка. Якщо пронос супроводжується температурою або триває понад 3 дні, зверніться до лікаря.

Як приготувати регідратаційний розчин у домашніх умовах?

Краще використовувати аптечні регідратаційні розчини, оскільки вони містять точні пропорції солей і глюкози. Якщо аптечного розчину немає, можна приготувати аналог: на 1 літр перевареної води додайте 1 ч. л. солі та 4 ч. л. цукру. Перед застосуванням такого розчину проконсультуйтеся з лікарем.

Яка дієта потрібна дитині після діареї?

Після нормалізації випорожнень протягом кількох днів рекомендується щадне харчування: каші на воді, відварені овочі, нежирне м'ясо. Поступово вводьте звичні продукти, стежачи за реакцією організму. Уникайте солодкого, молока та жирної їжі в перші дні.

Запис на прийом
Як записатися на прийом до лікаря в клініку «Астрамедіка»?

Записатися можна через особистий кабінет на сайті, за телефоном або у адміністратора клініки. При першому зверненні достатньо мати паспорт. Запис доступний на будь-який зручний час у робочі години клініки.

Які спеціалісти ведуть прийом у клініці?

У клініці працюють терапевти, педіатри, кардіологи, неврологи, ендокринологи, гінекологи, урологи, отоларингологи, офтальмологи, дерматологи та інші спеціалісти вищої категорії. Повний список лікарів доступний на сайті.

Скільки коштує консультація лікаря?

Вартість первинної консультації спеціаліста починається від 800 грн. Точна ціна залежить від спеціалізації лікаря та виду консультації. Актуальний прайс представлений у розділі «Ціни» на сайті.

Чи можна пройти повне обстеження за один день?

Так, у клініці доступні комплексні check-up програми, які дозволяють пройти основні обстеження за 2–3 години. Результати більшості аналізів будуть готові того ж дня.

Чи працює клініка у вихідні?

Клініка працює з понеділка по п’ятницю з 8:00 до 20:00, у суботу з 9:00 до 15:00. У святкові дні графік роботи може змінюватися, актуальний розклад завжди доступний на сайті.

Як отримати результати аналізів?

Результати аналізів доступні в електронному вигляді в особистому кабінеті пацієнта одразу після готовності. Також можна отримати паперову версію у адміністратора клініки або замовити доставку результатів на email.

Чи можливо отримати онлайн-консультацію лікаря?

Так, клініка надає послугу онлайн-консультацій з лікарями через захищений відеоканал. Сервіс доступний для повторних консультацій та спостереження у лікуючого лікаря.

Чи надає клініка послуги страхових компаній?

Так, клініка співпрацює з провідними страховими компаніями України. Обслуговування за страховкою проводиться за наявності дійсного полісу ДМС та направлення від страхової компанії.

Чи є знижки для постійних пацієнтів?

У клініці діє накопичувальна система знижок для постійних пацієнтів, сімейні програми та спеціальні пропозиції на комплексні обстеження. Деталі можна дізнатися у адміністратора.

Як дістатися до клініки на особистому транспорті?

Клініка розташована в районі Виноградар з зручним під’їздом на автомобілі. Для пацієнтів доступна безкоштовна парковка на території медичного центру. Точна адреса та схема проїзду представлені в розділі «Контакти».

Як здійснюється прийом пацієнтів?

Прийом пацієнтів можливий лише за попереднім записом. Діти приймаються лікарем виключно в супроводі одного з батьків.

Що робити, якщо я запізнююся на прийом?

Рекомендуємо прибувати до клініки за 5–10 хвилин до призначеного часу. Якщо ви запізнюєтеся, будь ласка, повідомте про це щонайменше за 1 годину до початку прийому.

Чи можна потрапити на прийом без попереднього запису?

Так, за наявності вільного часу у лікаря можливий прийом без попереднього запису.

Які документи потрібні для прийому?

Для консультації дорослого пацієнта необхідно мати паспорт. Для прийому дитини – свідоцтво про народження та документ одного з батьків.

Чи можна скасувати запис?

Скасування запису можливе за 24 години до прийому. Просимо повідомити про зміни заздалегідь, щоб ми могли запропонувати час іншому пацієнту.

Чи є можливість отримати консультацію онлайн?

Так, клініка надає онлайн-консультації з низки напрямів. Запишіться на сайті або за телефоном.

Як дізнатися результати аналізів?

Результати аналізів ви можете отримати особисто, через email або в особистому кабінеті на нашому сайті.

Чи можна сплатити за послуги карткою?

Так, у нашій клініці ви можете сплатити за послуги карткою або готівкою. Також доступна онлайн-оплата та безготівковий розрахунок.

назад