Йод – це незамінний для організму людини мікроелемент. Від нього залежить робота багатьох органів і, в першу чергу, щитоподібної залози. За результатами дослідження, яке проводилось в Україні у 2002-2007 роках, було підтверджено йододифіцит мешканців в усіх регіонах країни. До країн з недостатнім споживанням йоду Україну також відносить Global lodine Nutrition Scorecard.
Основним споживачем йоду в організмі є щитоподібна залоза. Проте близько 70% йоду розподіляється між іншими органами (кров, лімфа, кишківник, легені, нирки, слинні залози, наднирники, молочні залози та статеві органи у жінок). Нестача йоду є причиною понад 60% захворювань у дорослих та 95% дитячих патологій.
Продукти, що містять йод, потрібно включати у свій раціон щоденно, оскільки цей мінерал організмом не накопичується. Відповідно до досліджень фахівців, більшість українців щодня споживає лише 40-80 мкг (1 мкг- 1мільйонна частина грама) йоду. При цьому добова потреба в йоді для людини становить:
Експерти ВООЗ вважають, що безпечним є споживання 1000 мкг йоду на добу.
Варто зазначити, що якщо людина не вжила протягом доби своєї норми йоду, це ніяк не позначиться на її загальному стані. Організм накопичує запаси йоду у щитоподібній залозі і у разі потреби вилучає мікроелемент звідти. Однак, у разі регулярного недоотримання йоду, у людини наступає йододефіцит. Його ознаками є:
Недостатнє споживання йоду призводить до розвитку йододефіцитних захворювань та патологічних станів. Серед них:
Дефіцит йоду може спричинити мертвонародження. Нестача йоду у вагітних та жінок, що дотримуються грудного вигодовування призводить до різних патологій у дітей. Навіть невеликий дефіцит йоду у немовлят та маленьких дітей стає причиною порушень їх когнітивних здібностей. Також йод є важливим компонентом, що забезпечує нормальний ріст, розвиток та обмін речовин у дітей (як немовлят, так і дітей більш старшого віку). Діти, що мають йододефіцит швидко втомлюються, їм складно сконцентруватися та запам’ятовувати інформацію.
У дорослих нестача йоду проявляється погіршенням розумових функцій, зниженням продуктивності та послабленням імунної системи.
До стану, коли виникає надлишок йоду дійти дуже важко. Це може відбутися у разі прийому препаратів йоду, вродженій чутливості рецепторів до йоду або під час роботи у місцях, де виділяється велика кількість йоду. У таких випадках може виникнути йодизм – отруєння мікроелементом. Його симптомами є:
Окрім вищеперерахованих симптомів, пацієнти з йодизмом скаржаться на порушення сну, надлишкові емоційність та збудженість, дратівливість та швидку втрату ваги. Профілактика та лікування йодизму потребуватимуть точного регулювання препаратів йоду або тимчасового призупинення їх прийому.
У разі хронічної інтоксикації великими об’ємами йоду у пацієнтів спостерігається хронічний кашель, чихання, порушення у роботі органів травного тракту. У найбільш важких випадках отруєння йодом може виникнути набряк легень.
Забезпечити добову дозу йоду допоможе звичайна йодована сіль. За смаковими якостями вона практично не відрізняється від звичайної солі, а от на здоров’я впливає більш позитивно. Використовувати йодовану сіль можна на будь-якому етапі приготування. Вона не випаровується. Окрім солі, наситити раціон йодом можна, якщо ввести в нього морську капусту та рибу (скумбрію, оселедець, палтус, лосось, тріску, макрель).
Слід зазначити, що на кількість йоду у молочних продуктах впливає корм, який отримувала тварина та ступінь обробки молока. Вміст йоду у зернових залежить від ґрунту на якому рослини росли. Найбільшими рекордсменами за місткістю йоду є морепродукти та їстівні водорості:
Джерелом йоду є не лише свіжі рибо- та морепродукти. Аби наситити організм цим мікроелементом підходять також заморожені варіанти цих продуктів.
Слід зазначити, що брак йоду в організмі може бути спричинений різними причинами. В першу чергу, нестача елемента обумовлена відсутністю в раціоні необхідної їжі. Також засвоєнню йоду можуть стати на заваді деякі лікарські препарати. Наприклад, сульфаніламіди, пеніцилін, аспірин, стрептоміцин. Порушують засвоєння йодних елементів також ліки, що містять у своєму складі бром та марганець. Всмоктування мікроелементів відбувається значно гірше під час дисбактеріозу.
З’ясувати проблему та встановити причину йододефіциту допоможе кваліфікований лікар-ендокринолог. Нестачу йоду встановлюють за допомогою наступних діагностичних заходів:
У разі необхідності фахівець призначає йодовмісні препарати. Найчастіше їх рекомендують у наступних випадках:
Як профілактика, так і лікування йододефіциту передбачає прийом препаратів йоду. Їх активною речовиною є калій йодид. Виробники випускають різні аптечні форми з різними назвами. Відмінність готових препаратів у дозуванні та додаткових компонентах. Серед найефективніших йодовмісних препаратів можна назвати:
Препарати йоду призначають і дорослим, і дітям. Препарат, схема прийому, дозування залежатиме від мети призначення (профілактика чи лікування). Можливо, що призначення лікаря обмежиться зміною раціону пацієнта.
Препарати на основі йодиду калію мають ще одне призначення. Окрім лікування йододефіциту, їх застосовують для йодної профілактики у разі радіаційної аварії. Йодна профілактика дозволяє зменшити негативний вплив радіоактивного йоду на щитоподібну залозу.
Слід зазначити, що у разі ядерного удару або аварії на атомній електростанції у довкілля надходять різні радіоактивні елементи. Серед них радіоактивний ізотоп йоду І-131. В організм людини він потрапляє з повітрям та опроміненою їжею. До 30% йоду, який вдихається, проникає у щитоподібну залозу і залишається там тривалий час, опромінюючи організм та руйнуючи тканини. Згодом це може призвести до раку щитоподібної залози, онкології інших органів, лейкемії, захворювань очей, психічних розладів та інших патологій.
Антидот-засобом у випадку радіаційного забруднення є йодид калію. Цей препарат можна придбати в аптеці без рецепта. Він випускається різними виробниками та в різних дозуваннях. Слід звернути увагу, що рідкий йод, яким обробляють рани, використовувати з метою йодної профілактики у випадку радіаційної аварії не можна. Розчин Люголя є неефективним, до того ж може завдати шкоди організму.
Приймають профілактичну дозу йодиду калію тільки після офіційного оповіщення про загрозу викиду та проведення йодної профілактики. Оголошення мають зробити органи місцевої влади через систему оповіщення та доступні ЗМІ. Оптимальним вважається прийом препарату за 6 або менше годин до надходження радіоактивної хмари. Що стосується дози йодиду калію, то вона розраховується відповідно до віку людини:
Калій йод захищає щитовидну залозу від засвоєння радіоактивного йоду. Його дія триває 24-36 годин, але згодом ефективність знижується через природнє виведення з організму.