Як перевірити слух


За даними статистики, понад десять мільйонів українців страждають від порушення слуху. Йдеться про зниження або повну втрату можливості чути. У разі, якщо людина відчуває, що слух погіршується, їй слід негайно звернутися до лікаря-отоларинголога і перевірити слух. Лише кваліфікований спеціаліст може встановити справжню причину нового стану.

«При перших ознаках погіршення слуху необхідно негайно звернутися до отоларинголога. Раннє виявлення проблем зі слухом значно підвищує ефективність лікування.» — Рекомендація лікаря-отоларинголога

Перевірити слух у Київі можна у приватному медичному центрі Астрамедіка. У процесі діагностики наші фахівці застосовують метод тимпанометрії. Він допомагає виявити порушення слуху на ранній стадії та визначити індивідуальний алгоритм медичної допомоги.

Що таке тимпанометрія і коли її проводити, щоб перевірити слух

Що таке тимпанометрія і коли її проводити, щоб перевірити слух

Тимпанометрія - це метод дослідження середнього вуха, барабанної перетинки та акустичних рефлексів. Діагностика виконується за допомогою спеціального апарату, що відтворює ряд різних частот і допомагає перевірити слух. Під час процедури перевірки слуху у вухо пацієнта подається звуковий сигнал певної частоти, що дозволяє визначити резонансну частоту системи середнього вуха.

Тимпанометрія дозволяє виявити:

  • порушення провідності слухових кісточок;
  • пошкодження барабанної перетинки;
  • новоутворення у структурі середнього вуха;
  • накопичення рідини у вусі;
  • запальні процеси у середньому вусі;
  • порушення функцій євстахієвої труби.

Відвідати лікаря-отоларинголога та перевірити слух слід у разі черепно-мозкової травми, хронічного отиту чи інших патологій вуха, збільшених аденоїдів, зниження якості слуху, атеросклерозу, цукрового діабету та інших метаболічних захворювань. Крім того, проходити щорічний скринінг слуху потрібно всім пацієнтам у віці після 50 років, а також людям, які входять до групи ризику (зайнятим на виробництві з підвищеними шумовими вібраціями).

«Регулярний скринінг слуху особливо важливий для людей старше 50 років і тих, хто працює в умовах підвищеного шуму. Своєчасна діагностика дозволяє запобігти серйозним порушенням.» — Медичний експерт

Як перевірити слух методом тимпанометрії

Обстеження методом тимпанометрії - це дуже проста і доступна процедура. Зазвичай лікар виконує її одразу після візуального огляду. Така перевірка слуху не потребує додаткової підготовки. Єдине, про що попереджають пацієнта, це повне дотримання спокою під час проведення обстеження. Не можна рухатися, ковтати, жувати та розмовляти. Все це може призвести до зміни тиску в слухових проходах і спотворити результати.

Далі діагностика відбувається наступним чином:

  • лікар оглядає слухові канали за допомогою отоскопа, що дозволяє виявити запальні осередки та інші патології;
  • у слуховий канал вводять зонд, підключений до спеціального електронно-пневматичного апарату;
  • у слуховий канал подається тиск із певними перепадами, і знімаються показники.

Під час тимпанометрії отоларинголог вимірює тиск у середньому вусі, обсяг слухового проходу, визначає мобільність барабанної перетинки та функціонування прикріплених до неї слухових кісточок.

«Під час обстеження необхідно дотримуватися повної нерухомості. Будь-які рухи, ковтання або розмова можуть спотворити результати діагностики.» — Спеціаліст із діагностики слуху

Як правило, щоб перевірити слух, знадобиться 10-20 хвилин. У разі виявлення певних патологій лікар може призначити додаткові обстеження.

Необхідно зазначити, що отоларинголог може відкласти проведення тимпанометрії. Це відбувається у разі гострих запальних процесів у вусі (мірингіт чи середній гнійний отит), якщо виявлена свіжа травма слухового аналізатора чи порушення цілісності барабанної перетинки. Також тимпанометрію не проводять у разі наявності у вусі сторонніх тіл (насадок від навушників, ковпачків, кульок, фрагментів ватних паличок, комах тощо) або об’ємних сірчаних пробок. Все це заважає правильно перевірити слух, тому спочатку вони підлягають видаленню.

Розшифровка результатів перевірки слуху

Перевірити слух можна досить швидко, а після тимпанометрії лікар-отоларинголог повинен розшифрувати результати. У шістдесятих роках була створена спеціальна класифікація результатів такої процедури. У нормі розшифровка показує рівнобедрений трикутник, що знаходиться в середині графіка. Це свідчить про те, що тиск у барабанній порожнині в нормі і дорівнює атмосферному, рідина у середньому вусі відсутня, звук повністю передається всередину вушних структур.

При обстеженні лікар може отримати такі типи тимпанограм:

  • Тип А - тиск у органах слуху типовий, мобільність барабанної перетинки та провідність слухових кісточок нормальні. Лікар констатує відсутність патологій.
  • Тип В - на графіку відображається пряма лінія, що вказує на наявність певних проблем. Зазвичай спеціаліст робить висновок про перфорацію перетинки чи наявність за нею рідини.
  • Тип С - графік має пік, трохи зміщений ліворуч. Частіше це вказує на наявність рубців, набряків та інших утворень на барабанній перетинці.
  • Тип D - на графіку видно два піки. Такий результат говорить про незворотні процеси, що проходять на барабанній перетинці. Вона стає піддатливою.
  • Тип Е - на графіку присутній один або кілька піків, що говорить про розрив ланцюга слухових кісточок або про те, що відбувається сильний запальний процес.
  • Тип AD – Графік показує один пік, який знаходиться за межами шкали пристрою. На ньому лінія графіка обривається. Результат свідчить про високу рухливість барабанної перетинки або низьку частоту зондуючого тону.
«Успішна діагностика слуху у дітей багато в чому залежить від правильної підготовки. Важливо заздалегідь пояснити дитині всі правила поведінки під час процедури.» — Дитячий отоларинголог

Перевірка слуху методом тимпанометрії, переваги та недоліки обстеження

Перевірка слуху методом тимпанометрії, переваги та недоліки обстеження

Тимпанометрія - це абсолютно безпечний і безболісний метод, що дозволяє швидко перевірити слух. Іноді він викликає певний дискомфорт, але досить незначний. Крім того, до переваг такої діагностики можна віднести:

  • оперативність - обстеження проводиться амбулаторно і займає не більше пів години;
  • об'єктивність - лікар отримує максимально точні дані з функціонування середнього вуха;
  • зручність - лікар одразу бачить повну картину і може порівняти її з нормальними показниками.

Єдиним недоліком тимпанометрії є відсутність можливості оцінити гостроту слуху. Така перевірка дозволяє визначити функціональні порушення та наскільки змінена провідність звуків.

Хто і коли може перевірити слух

Перевірку слуху методом тимпанометрії можна проводити в будь-якому віці. Вона показана вагітним та новонародженим.

Що стосується дітей, то їм таке обстеження призначають у разі ризику розвитку сірчаної пробки або аденоїдиту, що характеризується розростанням аденоїдів. Процедура дозволяє оцінити ступінь патології та призначити консервативне лікування. Маленьким пацієнтам тимпанометрію проводять так само, як і дорослим. Перед обстеженням дитині слід пояснити, як потрібно себе поводити під час процедури: не рухатися, не розмовляти, не ковтати тощо.

Попри те, що перевірка слуху методом тимпанометрії - це досить простий і дуже точний метод обстеження, виконують його не в кожній клініці. У закладі має бути спеціальний апарат для діагностики.

Сучасне обладнання, що дозволяє перевірити слух з максимальною точністю і швидко отримати результати, знаходиться у приватному медичному центрі Астрамедіка, у Київі. Наші високопрофесійні та досвідчені лікарі якісно виконують діагностику, безпомилково розшифрують результати тимпанометрії та, у разі потреби, призначать ефективне лікування.

Вартість діагностики слуху відповідає якості обстеження і не перевищує цін в інших установах. Записатися на перевірку слуху, консультацію до лікаря-отоларинголога можна за телефонами, вказаними на сайті нашої клініки. В Астрамедіці підберуть зручний для пацієнтів час, ознайомлять із правилами проведення тимпанометрії та ціновою політикою клініки.

Відповіді на поширені питання

Як часто потрібно проходити перевірку слуху здоровій людині?

Здоровим людям рекомендується проходити перевірку слуху раз на два роки. Після 50 років слід перевіряти слух щороку. Люди, які працюють у галасливих умовах, повинні проходити обстеження кожні 6-12 місяців.

Які фактори можуть прискорити втрату слуху?

Основні фактори ризику включають: постійне використання навушників на високій гучності, робота в шумному середовищі без захисту, часті запалення вуха, спадкова схильність та деякі препарати з ототоксичною дією.

Чи можна проводити тимпанометрію під час застуди?

При гострій застуді тимпанометрію краще відкласти до одужання, оскільки запалення та набряк можуть спотворити результати обстеження. Рекомендується зачекати 7-10 днів після зникнення симптомів застуди.

Які домашні ознаки вказують на необхідність перевірки слуху?

Основні ознаки включають: часті прохання повторити сказане, збільшення гучності телевізора, труднощі з розумінням мови в шумній обстановці, дзвін або шум у вухах, і відчуття закладеності у вухах більше 24 годин.

Запис на прийом
Як записатися на прийом до лікаря в клініку «Астрамедіка»?

Записатися можна через особистий кабінет на сайті, за телефоном або у адміністратора клініки. При першому зверненні достатньо мати паспорт. Запис доступний на будь-який зручний час у робочі години клініки.

Які спеціалісти ведуть прийом у клініці?

У клініці працюють терапевти, педіатри, кардіологи, неврологи, ендокринологи, гінекологи, урологи, отоларингологи, офтальмологи, дерматологи та інші спеціалісти вищої категорії. Повний список лікарів доступний на сайті.

Скільки коштує консультація лікаря?

Вартість первинної консультації спеціаліста починається від 800 грн. Точна ціна залежить від спеціалізації лікаря та виду консультації. Актуальний прайс представлений у розділі «Ціни» на сайті.

Чи можна пройти повне обстеження за один день?

Так, у клініці доступні комплексні check-up програми, які дозволяють пройти основні обстеження за 2–3 години. Результати більшості аналізів будуть готові того ж дня.

Чи працює клініка у вихідні?

Клініка працює з понеділка по п’ятницю з 8:00 до 20:00, у суботу з 9:00 до 15:00. У святкові дні графік роботи може змінюватися, актуальний розклад завжди доступний на сайті.

Як отримати результати аналізів?

Результати аналізів доступні в електронному вигляді в особистому кабінеті пацієнта одразу після готовності. Також можна отримати паперову версію у адміністратора клініки або замовити доставку результатів на email.

Чи можливо отримати онлайн-консультацію лікаря?

Так, клініка надає послугу онлайн-консультацій з лікарями через захищений відеоканал. Сервіс доступний для повторних консультацій та спостереження у лікуючого лікаря.

Чи надає клініка послуги страхових компаній?

Так, клініка співпрацює з провідними страховими компаніями України. Обслуговування за страховкою проводиться за наявності дійсного полісу ДМС та направлення від страхової компанії.

Чи є знижки для постійних пацієнтів?

У клініці діє накопичувальна система знижок для постійних пацієнтів, сімейні програми та спеціальні пропозиції на комплексні обстеження. Деталі можна дізнатися у адміністратора.

Як дістатися до клініки на особистому транспорті?

Клініка розташована в районі Виноградар з зручним під’їздом на автомобілі. Для пацієнтів доступна безкоштовна парковка на території медичного центру. Точна адреса та схема проїзду представлені в розділі «Контакти».

Як здійснюється прийом пацієнтів?

Прийом пацієнтів можливий лише за попереднім записом. Діти приймаються лікарем виключно в супроводі одного з батьків.

Що робити, якщо я запізнююся на прийом?

Рекомендуємо прибувати до клініки за 5–10 хвилин до призначеного часу. Якщо ви запізнюєтеся, будь ласка, повідомте про це щонайменше за 1 годину до початку прийому.

Чи можна потрапити на прийом без попереднього запису?

Так, за наявності вільного часу у лікаря можливий прийом без попереднього запису.

Які документи потрібні для прийому?

Для консультації дорослого пацієнта необхідно мати паспорт. Для прийому дитини – свідоцтво про народження та документ одного з батьків.

Чи можна скасувати запис?

Скасування запису можливе за 24 години до прийому. Просимо повідомити про зміни заздалегідь, щоб ми могли запропонувати час іншому пацієнту.

Чи є можливість отримати консультацію онлайн?

Так, клініка надає онлайн-консультації з низки напрямів. Запишіться на сайті або за телефоном.

Як дізнатися результати аналізів?

Результати аналізів ви можете отримати особисто, через email або в особистому кабінеті на нашому сайті.

Чи можна сплатити за послуги карткою?

Так, у нашій клініці ви можете сплатити за послуги карткою або готівкою. Також доступна онлайн-оплата та безготівковий розрахунок.

назад