Гострі респіраторні вірусні інфекції (ГРВІ) є найбільш поширеним захворюванням серед людей. Їхня частка становить 90% усіх вірусних інфекцій. Також не менш поширеною є алергія, відсоток якої щороку стрімко зростає. За даними досліджень, кожна третя людина стикається з різними видами алергічних реакцій.
Згідно з даними Європейської організації алергологів та клінічних імунологів, вже до 2025 року більше половини європейців страждатимуть від цієї хвороби. Дуже часто обидва захворювання проявляються однаковими симптомами. Але якщо людина не знає, що є алергіком, вона лікуватиме їх як симптоми застуди, а неправильне лікування може погіршити хворобу і призвести до розвитку ускладнень.
Як відрізнити симптоми алергії від ГРВІ: основні ознаки
Попри схожість симптомів, алергічна реакція та вірусна інфекція мають ряд суттєвих відмінностей, які допомагають правильно діагностувати захворювання. Щоб не допустити помилок у лікуванні, важливо уважно стежити за розвитком симптомів та їх особливостями. При алергічній реакції організм реагує на певні тригери – алергени, які можуть бути пов'язані із сезонними факторами (пилок рослин), побутовими алергенами (пил, шерсть тварин) або харчовими продуктами.
На відміну від алергії, ГРВІ викликається вірусами і передається повітряно-крапельним шляхом. Характер симптомів при вірусній інфекції пов'язаний із запальною реакцією організму на проникнення вірусу. Імунна система активно бореться з збудником, що проявляється у вигляді підвищення температури тіла, загальної слабкості та інших системних реакцій організму. При алергії ж температура зазвичай залишається нормальною, оскільки організм реагує локально на присутність алергену.
Важливо зазначити, що при алергії антибактеріальні препарати та противірусні засоби неефективні і можуть навіть зашкодити організму. У той же час антигістамінні препарати, які допомагають при алергії, не матимуть суттєвого впливу на перебіг ГРВІ. Саме тому так важливо правильно визначити причину недуги. Розглянемо основні відмінні ознаки цих станів у порівняльній таблиці:
Ознака | При алергії | При ГРВІ |
---|---|---|
Початок симптомів | Різкий, при контакті з алергеном | Поступове наростання |
Нежить | Прозорі виділення | Густі, жовтуваті виділення |
Температура | Зазвичай нормальна | Часто підвищена |
Тривалість | Поки є контакт з алергеном | 7-14 днів |
Тривалість та інтенсивність симптомів
Будь-яке застудне захворювання зазвичай проходить через 1-2 тижні, а алергічні реакції можуть тривати значно довше. Якщо алерген знаходиться поруч із людиною постійно (наприклад, при алергії на пил або шерсть тварин), симптоми виникатимуть регулярно і можуть тривати місяцями.
Оскільки алергія пов'язана з надчутливістю імунної системи до впливу певного алергену, симптоми часто з'являються раптово, одразу проявляються сильно і можуть так само різко зникати, коли припинено контакт з алергеном. При застуді симптоми проявляються поступово.
Особливості прояву симптомів
При застуді та алергії спостерігається закладеність носа, погіршення нюху та нежить. Однак при алергічному риніті виділення з носа зазвичай рідкі та прозорі, а при застуді – більш в'язкі, з жовтим або зеленуватим відтінком. Також нежить при алергії часто супроводжується чханням, чого немає при ГРВІ. Крім того, алергічний риніт супроводжується свербінням у носі, рясною сльозотечею, набряком очей. Для застуди ці симптоми не властиві.
Сезонність захворювань
Кількість пацієнтів з алергічними ознаками зростає навесні та влітку (сезонна алергія або поліноз), тоді як ГРВІ частішають в осінньо-зимовий період. При цьому слід врахувати, що у багатьох людей алергія може проявлятися цілий рік.
Чи можна вилікувати алергію
Традиційно для лікування алергії застосовують антигістамінні та місцеві протизапальні препарати, а в тяжких випадках – гормональні медикаменти. Однак усі ці засоби лише знімають симптоми та полегшують стан хворого.
Хороша новина полягає в тому, що існує ефективне лікування деяких видів алергії. Сучасний метод лікування називається АСІТ (алерген-специфічна імунотерапія).
Як працює АСІТ-терапія
При цьому методі лікування в організм вводяться мікродози алергенів, на які реагує людина, з метою виробити у організму нечутливість до цих подразників. Під час лікування імунна система починає виробляти специфічні імуноглобуліни, що блокують алерген, який потрапляє в організм. У результаті терапії симптоми алергії поступово зменшуються аж до повного зникнення.
Кому підходить АСІТ-терапія
Ця терапія може застосовуватись при:
- алергічному риніті;
- ринокон'юнктивіті;
- легких та середніх ступенях бронхіальної астми.
Лікування можна починати з 5-річного віку.
Що потрібно зробити, щоб почати АСІТ-терапію
Спочатку необхідно звернутися до лікаря-алерголога, який призначить низку специфічних обстежень та визначить, наскільки ефективним буде для вас цей метод лікування. Отримати консультацію фахівця-алерголога можна в клініці Астрамедіка.