У дитини болить живіт: детальна інструкція для батьків


Чому у дитини болить живіт? Це часта причина занепокоєння батьків. У цій статті ми розберемо, коли ситуація дійсно небезпечна і вимагає негайного звернення до лікаря, а коли можна допомогти дитині самостійно. Також поговоримо про профілактику і правильне харчування, якщо у вашої дитини болить живіт.

Коли потрібна термінова медична допомога

У дитини болить живіт

Увага! Негайно викликайте швидку допомогу при наступних симптомах:

Особливу увагу варто звернути на локалізацію болю. Якщо живіт болить не в області пупка – це може бути ознакою серйозного захворювання. Чим далі від пупка розташовується біль, тим небезпечніша ситуація. Симптоми болю в животі у дитини можуть вказувати на апендицит у дітей, тому вимагають особливої уважності. Згідно з даними Children's Hospital of Philadelphia, апендицит — це запалення апендиксу, трубчастої структури розміром з мізинець, розташованої в правій нижній частині живота.

  • Сильний, інтенсивний біль, особливо якщо він заважає дитині рухатися
  • Блідість шкірних покривів у поєднанні з холодним потом
  • Поява шкірних висипань
  • Багаторазове блювання, особливо якщо воно має жовтий, зелений або темний колір
  • Тривала діарея (більше доби) – частий ознака кишкової інфекції у дитини
  • Наявність крові в блювотних масах, сечі або калі
  • Підвищена температура тіла
  • Видиме випинання в області живота
  • Болісне або утруднене сечовипускання

Усі ці симптоми можуть вказувати на серйозні проблеми, що вимагають негайного медичного втручання, тому не варто відкладати звернення до лікаря, якщо ви помітили їх у своєї дитини.

"Якщо у дитини різко починає боліти живіт, а потім біль переміщується в праву нижню частину живота, і з'являється підвищена температура – негайно зверніться до лікаря. Такі симптоми часто вказують на апендицит у дітей, який вимагає екстреного хірургічного втручання." - Петренко І.В., дитячий хірург вищої категорії

Перша допомога при болях у животі у дитини

Якщо перелічених вище небезпечних симптомів немає, можна спробувати допомогти дитині самостійно. Для початку важливо зрозуміти можливу причину нездужання і розібратися, що робити, якщо болить живіт у дитини.

Що потрібно з'ясувати:

  • Що їла дитина останнім часом (згідно з KidsHealth, харчове отруєння у дитини часто пов'язане з вживанням продуктів, заражених бактеріями або вірусами, які неможливо побачити або відчути)
  • Чи не болить живіт у інших членів сім'ї або дітей у садочку/школі (ознака кишкової інфекції у дитини)
  • Чи не було стресових ситуацій

У перші доби рекомендується:

  1. Тимчасово відмовитися від прийому їжі
  2. Забезпечити рясне пиття: запропонуйте дитині несолодкі компоти, некислі морси, зелений чай або трав'яні відвари
  3. Забезпечити дитині спокій і комфортні умови

Ці прості заходи першої допомоги при болях у животі допоможуть полегшити стан дитини і запобігти зневодненню до консультації з лікарем.

Причина болю в животі Симптоми Перша допомога Коли звертатися до лікаря
Харчове отруєння у дитини Нудота, блювота, діарея, біль в навколопупковій області Рясне пиття, голод 6-12 годин, сорбенти за віком При багаторазовому блюванні, сильному зневодненні, високій температурі
Апендицит у дітей Спочатку біль в навколопупковій області, потім переміщення в праву нижню частину живота, підвищення температури Спокій, не давати знеболюючі, не прикладати тепло Негайно!
Кишкова інфекція у дитини Діарея, блювота, лихоманка, болі в животі Регідратація, легка дієта, сорбенти При високій температурі, домішках крові в випорожненнях, зневодненні
Запор Рідкий, твердий стілець, біль у животі Збільшення споживання рідини, продукти з клітковиною При тривалій відсутності стільця (>3 днів)
Емоційні причини Біль перед стресовими ситуаціями, немає інших симптомів Заспокоїти дитину, відволікти, сприяти розслабленню При частих повторюваних епізодах

У таблиці вище представлені основні причини болю в животі у дітей і рекомендації щодо надання першої допомоги при різних станах. Пам'ятайте, що самодіагностика не замінює консультацію фахівця, особливо при погіршенні стану дитини.

Важливо! Грілку і клізму може призначити тільки лікар. Самостійне застосування цих засобів може зашкодити дитині, особливо при підозрі на апендицит у дітей.

Особливості харчування при болях у животі

Після перших діб голодування потрібно поступово вводити легку їжу. Дієтичне харчування допоможе шлунку відновитися і запобігти повторній появі болю.

Рекомендовані продукти:

Особливості харчування при болях у животі

Почніть з нежирного курячого бульйону. Поступово додавайте в раціон:

  • Сухарики
  • Геркулесову кашу без молока
  • Печені яблука
  • Стиглі банани
  • Відварений рис без солі
  • Галетне печиво

Ці продукти легко засвоюються і не створюють додаткового навантаження на шлунково-кишковий тракт, що особливо важливо, коли у дитини болить живіт.

На час лікування виключіть:

  • Будь-яку свіжу випічку
  • Кондитерські вироби з кремом
  • Молочні продукти
  • Сирі овочі та фрукти

Виключення цих продуктів допоможе знизити навантаження на травну систему і прискорить процес відновлення, особливо при харчовому отруєнні у дитини або кишковій інфекції.

"З моєї практики можу навести випадок: до нас надійшов 8-річний хлопчик із сильними болями в животі. Батьки намагалися полегшити його стан, даючи знеболювальні препарати, що ускладнило діагностику. Тільки через 12 годин був діагностований гострий апендицит і проведена операція. Якби батьки відразу звернулися за медичною допомогою, можна було уникнути ускладнень. Запам'ятайте – при підозрі на апендицит ніколи не давайте знеболювальне і не застосовуйте тепло!"

Вікові особливості болю в животі

Грудні діти

Часто страждають від кольок. Це нормальне явище, пов'язане з незрілістю травної системи. Кольки зазвичай проходять до 3-4 місяців. Якщо у немовляти болить живіт, симптоми зазвичай включають підтягування ніжок до живота і плач.

Діти 1-3 років

Часто відчувають болі через порушення режиму харчування або емоційних переживань. У цьому віці важливо налагодити правильний режим прийому їжі і стежити за якістю продуктів, щоб запобігти харчовому отруєнню у дитини.

Дошкільнята і школярі

Причиною болю можуть бути:

  • Гастрит
  • Харчові отруєння
  • Стресові ситуації (наприклад, перед важливими подіями в школі)

У дітей цього віку вже можна більш точно визначити причину болю, оскільки вони можуть описати свої відчуття і локалізацію симптомів болю в животі у дитини, що допомагає в діагностиці.

Рідкісні, але важливі причини болю в животі

Іноді болі в животі можуть бути викликані менш очевидними причинами:

  • Харчова алергія або непереносимість (наприклад, непереносимість лактози)
  • Глистні інвазії (гельмінти)
  • Запальні захворювання кишечника
  • Захворювання сечовидільної системи (цистит, пієлонефрит)

Якщо болі в животі повторюються регулярно без видимої причини, обов'язково проконсультуйтеся з педіатром для виключення цих станів.

Профілактика: як запобігти болям у животі

"Регулярне харчування, правильний режим дня і уважне ставлення до скарг дитини – найкраща профілактика проблем з животом"
  1. Контролюйте обсяг їжі. Не допускайте переїдання – це основна причина дискомфорту в животі у дітей.
  2. Включайте в щоденний раціон свіжі овочі та фрукти. Вони містять клітковину, яка необхідна для нормального травлення.
  3. Стежте за питним режимом. Особливо важливо давати достатньо рідини в спекотну погоду або після фізичної активності.
  4. Спостерігайте за регулярністю стільця. Щоденне спорожнення кишечника – важливий показник здоров'я травної системи.
  5. При частих скаргах на болі в животі обов'язково зверніться до лікаря для виявлення причини.

Регулярна профілактика допомагає запобігти більшості випадків гострих болів у животі у дітей. Дотримуючись цих простих рекомендацій, ви значно знизите ризик виникнення як гострих, так і хронічних проблем з травленням у вашої дитини.

Висновок

Біль у животі у дитини – це симптом, до якого потрібно ставитися уважно. При наявності тривожних ознак необхідно терміново звернутися до лікаря. У менш серйозних випадках можна допомогти дитині, дотримуючись дієти і слідуючи простим рекомендаціям з надання першої допомоги при болях у животі. Головне – уважно спостерігати за станом дитини і не зволікати з візитом до лікаря, якщо поліпшення не настає.

Діагностика і лікування болів у животі у дітей в клініці Астрамедіка

Якщо у вашої дитини регулярно болить живіт, не варто відкладати візит до фахівця. У клініці Астрамедіка (Київ, Виноградар) досвідчені дитячі гастроентерологи і педіатри швидко виявлять причину дискомфорту і призначать ефективне лікування.

Наші переваги:

  • Комплексна діагностика причин болю в животі у дітей усіх віків
  • Сучасне обладнання для проведення всіх необхідних досліджень
  • Індивідуальний підхід до кожного маленького пацієнта
  • Рекомендації з харчування та профілактики кишкових інфекцій у дітей
  • Невідкладна допомога при гострих болях у животі

У клініці Астрамедіка ви отримаєте кваліфіковану допомогу і докладні консультації про те, що робити, якщо болить живіт у дитини, як розпізнати небезпечні симптоми і запобігти повторній появі проблеми.

Запишіться на прийом прямо зараз! Зателефонуйте за номером +380683711229 або заповніть форму на сайті, і наш адміністратор зв'яжеться з вами найближчим часом. Здоров'я вашої дитини – наш пріоритет!

Увага! Стаття носить інформаційний характер. При появі болю в животі у дитини обов'язково проконсультуйтеся з лікарем.

Відповіді на поширені питання

Чому у дитини болить живіт перед школою?

Часто болі в животі перед школою пов'язані з емоційною напругою. Це може бути реакція на стрес, тривогу або страх. Поговоріть з дитиною про її переживання і при необхідності проконсультуйтеся з дитячим психологом.

Що робити, якщо болить живіт у дитини вночі?

Якщо біль не сильний, запропонуйте дитині теплий напій, покладіть грілку до ніг (не до живота!), допоможіть прийняти зручне положення. При посиленні болю, появі блювоти або підвищенні температури негайно зверніться за медичною допомогою.

Коли звертатися до лікаря при болях у животі?

Негайно зверніться до лікаря, якщо біль сильний та/або постійний, супроводжується блювотою, діареєю, підвищенням температури, дитина відмовляється від їжі та пиття, або біль локалізується в правій нижній частині живота. Також обов'язково відвідайте лікаря, якщо помірний біль не проходить протягом 24 годин.

Як відрізнити апендицит у дитини?

При апендициті біль зазвичай починається в області пупка, а потім переміщується в правий нижній квадрант живота. Характерне підвищення температури, відсутність апетиту, нудота. Дитина може приймати вимушене положення з підтягнутими до живота ногами. Важливо: при підозрі на апендицит не давайте знеболювальні і не прикладайте тепло до живота.

Що робити, якщо у дитини пронос?

При діареї головне завдання – уникнути зневоднення. Давайте дитині більше пити, можна використовувати спеціальні розчини для регідратації. Виключіть молочні продукти, жирну та гостру їжу. Якщо пронос супроводжується високою температурою, болем у животі або з'явилися домішки крові в випорожненнях, терміново зверніться до лікаря.

Що робити, якщо у дитини блювота?

При блювоті дайте дитині відпочити, пропонуйте невелику кількість води кожні 10-15 хвилин. Не змушуйте їсти. Після припинення блювоти можна поступово вводити легку їжу. Зверніться до лікаря, якщо блювота повторюється більше 3-4 разів, у блювотних масах є кров або жовч, блювота супроводжується сильним болем у животі або високою температурою.

Чи можна давати дитині знеболювальне при болях у животі?

Не рекомендується давати знеболювальні до консультації з лікарем. Ці препарати можуть маскувати симптоми серйозних захворювань і ускладнювати діагностику, особливо при апендициті або інших станах, що вимагають хірургічного втручання.

Що не можна їсти при болях у животі?

При болях у животі слід виключити жирну, смажену, гостру їжу, газовані напої, продукти з високим вмістом цукру, свіжу випічку, молочні продукти, сирі овочі та фрукти, горіхи, насіння і продукти, що містять велику кількість клітковини. Також варто уникати продуктів, які раніше викликали у дитини дискомфорт.

Яка дієта при болю в животі у дитини рекомендується?

Дієта при болю в животі у дитини повинна бути щадною для травної системи. Рекомендуються нежирні бульйони, каші на воді (рисова, вівсяна), відварне нежирне м'ясо, печені яблука, бананове пюре, сухарі з білого хліба. Їжа повинна бути кімнатної температури, не гарячою і не холодною. Харчування має бути дробним – невеликими порціями 5-6 разів на день.

Запис на прийом
Як записатися на прийом до лікаря в клініку «Астрамедіка»?

Записатися можна через особистий кабінет на сайті, за телефоном або у адміністратора клініки. При першому зверненні достатньо мати паспорт. Запис доступний на будь-який зручний час у робочі години клініки.

Які спеціалісти ведуть прийом у клініці?

У клініці працюють терапевти, педіатри, кардіологи, неврологи, ендокринологи, гінекологи, урологи, отоларингологи, офтальмологи, дерматологи та інші спеціалісти вищої категорії. Повний список лікарів доступний на сайті.

Скільки коштує консультація лікаря?

Вартість первинної консультації спеціаліста починається від 800 грн. Точна ціна залежить від спеціалізації лікаря та виду консультації. Актуальний прайс представлений у розділі «Ціни» на сайті.

Чи можна пройти повне обстеження за один день?

Так, у клініці доступні комплексні check-up програми, які дозволяють пройти основні обстеження за 2–3 години. Результати більшості аналізів будуть готові того ж дня.

Чи працює клініка у вихідні?

Клініка працює з понеділка по п’ятницю з 8:00 до 20:00, у суботу з 9:00 до 15:00. У святкові дні графік роботи може змінюватися, актуальний розклад завжди доступний на сайті.

Як отримати результати аналізів?

Результати аналізів доступні в електронному вигляді в особистому кабінеті пацієнта одразу після готовності. Також можна отримати паперову версію у адміністратора клініки або замовити доставку результатів на email.

Чи можливо отримати онлайн-консультацію лікаря?

Так, клініка надає послугу онлайн-консультацій з лікарями через захищений відеоканал. Сервіс доступний для повторних консультацій та спостереження у лікуючого лікаря.

Чи надає клініка послуги страхових компаній?

Так, клініка співпрацює з провідними страховими компаніями України. Обслуговування за страховкою проводиться за наявності дійсного полісу ДМС та направлення від страхової компанії.

Чи є знижки для постійних пацієнтів?

У клініці діє накопичувальна система знижок для постійних пацієнтів, сімейні програми та спеціальні пропозиції на комплексні обстеження. Деталі можна дізнатися у адміністратора.

Як дістатися до клініки на особистому транспорті?

Клініка розташована в районі Виноградар з зручним під’їздом на автомобілі. Для пацієнтів доступна безкоштовна парковка на території медичного центру. Точна адреса та схема проїзду представлені в розділі «Контакти».

Як здійснюється прийом пацієнтів?

Прийом пацієнтів можливий лише за попереднім записом. Діти приймаються лікарем виключно в супроводі одного з батьків.

Що робити, якщо я запізнююся на прийом?

Рекомендуємо прибувати до клініки за 5–10 хвилин до призначеного часу. Якщо ви запізнюєтеся, будь ласка, повідомте про це щонайменше за 1 годину до початку прийому.

Чи можна потрапити на прийом без попереднього запису?

Так, за наявності вільного часу у лікаря можливий прийом без попереднього запису.

Які документи потрібні для прийому?

Для консультації дорослого пацієнта необхідно мати паспорт. Для прийому дитини – свідоцтво про народження та документ одного з батьків.

Чи можна скасувати запис?

Скасування запису можливе за 24 години до прийому. Просимо повідомити про зміни заздалегідь, щоб ми могли запропонувати час іншому пацієнту.

Чи є можливість отримати консультацію онлайн?

Так, клініка надає онлайн-консультації з низки напрямів. Запишіться на сайті або за телефоном.

Як дізнатися результати аналізів?

Результати аналізів ви можете отримати особисто, через email або в особистому кабінеті на нашому сайті.

Чи можна сплатити за послуги карткою?

Так, у нашій клініці ви можете сплатити за послуги карткою або готівкою. Також доступна онлайн-оплата та безготівковий розрахунок.

назад