Діагностика запальних станів відіграє важливу роль у визначенні захворювань та виборі відповідного лікування. Правильна та своєчасна діагностика допомагає виявити наявність запалень в організмі, визначити їх характер та ступінь тяжкості. У Києві є можливість провести діагностику запалень за допомогою аналізів на маркери у спеціалізованих клініках, таких як клініка Астрамедiка.
Діагностика запалень - це процес дослідження, спрямований на виявлення та оцінку запальних процесів в організмі. Запалення можуть бути пов'язані з різними захворюваннями, включаючи інфекційні, аутоімунні та інші патології. Основною метою діагностики запалень є точне визначення наявності та характеру запалення для визначення оптимального лікування.
Для діагностики запалень у Києві застосовуються різні методи та аналізи на маркери. Ці методи включають:
Запалення – це захисна реакція організму на появу чужорідного тіла або пошкодження тканин. Причини запалювального процесу можуть бути різними. На їх виникнення впливає низка факторів. Серед них біологічні (віруси та бактерії), фізичні (травми, зміни температури тощо), хімічні (дія кислот і т.д.).
Для виявлення запальної реакції медики використовують лабораторну діагностику, зокрема проводять аналізи на маркери запалення. Такі показники патологічного процесу допомагають з’ясувати стадію та тяжкість захворювання, контролювати його протікання та ефективність призначеної терапії.
Під час запальних процесів для досліджень використовують маркери – білки гострої фази. Вони допомагають виявити патогенні елементи та пошкодження. Ці білки формуються в печінці та є медіаторами імунної системи.
Основними маркерами запалення є аналізи на прокальцитонін, С-реактивний білок (CRP) та С-реактивний білок – високочутливий (hsCRP). Здати їх можна в сучасному приватному медичному центрі Астрамедіка (Київ). Ми гарантуємо точний та швидкий результат, діагностика проходить в комфортних та зручних умовах.
Прокальцитонін – аналіз, що призначається за необхідності діагностування бактеріальних інфекцій. Прокальцитонін (ПКТ) – це поліпептид, який є неактивним попередником кальцитоніну, гормону щитоподібної залози та впливає на регуляцію кальцій-фосфорного обміну в організмі.
За відсутності бактеріального зараження прокальцитонін виробляється в щитоподібній залозі, відразу перетворюючись на кальцитонін. У цьому випадку білок в кров не поступає. За наявності бактеріального зараження прокальцитонін починає вироблятися іншими органами. Його синтез відбувається в печінці, м’язах та нирках. Речовина поступає в кров, її рівень значно підвищується приблизно через 6-12 годин після інфікування.
Аналіз на прокальцитонін призначається пацієнтам з ознаками системної запальної відповіді (лихоманка, зниження температури нижче 36 С, прискорення пульсу та дихання), пацієнтам з важкими затяжними інфекційними захворюваннями, породіллям, новонародженим, післяопераційним хворим у разі підозри на сепсис. Також діагностика проводиться у випадку підозри на гострий панкреатит, пацієнтам з діагностованим сепсисом та подібними тяжкими станами.
Скринінг на прокальцитонін дає можливість діагностувати сепсис та септичні ускладнення, поліорганну недостатність, синдром системної запальної відповіді, скласти прогноз протікання захворювання при важких станах, відслідкувати динаміку тяжких станів, оцінити ефективність антибактеріальної терапії, діагностувати стерильний та інфікований панкреонекроз у разі гострого панкреатиту, з’ясувати причини лихоманки неякісної природи.
Для проведення аналізу у пацієнтів забирається венозна кров. Перед її здачею необхідна спеціальна підготовка. Так пацієнту рекомендується за добу до процедури виключити алкоголь, знизити фізичне та емоційне навантаження, відмовитись від паління (за пів години). Кров слід здавати натщесерце. Дорослі мають припинити вживання їжі за 8 годин до маніпуляції, діти 1-5 років за 3 години, дітей першого року життя не можна годувати за 30-40 хвилин до аналізу.
С-реактивний білок – (CRP), якісне визначення – даний аналіз є маркером запального процесу в організмі. С-реактивний білок (CRP) відноситься до білків гострої фази запалення та отримав своє найменування завдяки здатності зв’язувати С-полісахарид пневмококу за наявності іонів кальцію.
С-реактивний білок синтезується в печінці. Період напіввиведення в середньому становить 18 годин. CRP стимулює імунні реакції, фагоцитоз та бере участь в активації системи комплементу. За наявності запального процесу концентрація білка швидко зростає. Підйом речовини в плазмі/сироватці крові проявляється через 6 і більше годин після запалення або пошкодження тканин. Через 1-2 доби концентрація білка в крові може вирости в 10-100 разів. Максимального рівня CRP досягає у випадку захворювання на бактеріальну інфекцію. Окрім того С-реактивний білок сприяє розвитку атеросклерозу.
Дослідження на CRP-білок призначають під час діагностування ревматоїдного артриту, прихованих інфекцій, хвороби Крона, неспецифічного виразкового коліту, запальних процесів та визначення їх активності. Окрім того, даний аналіз необхідний під час спостереження за післяопераційними пацієнтами та у разі призначення пересадки органів.
У разі позитивного аналізу на С-реактивний білок при якому його концентрація в крові становить понад 6 МО/мл, можна говорити про наявність у пацієнта системного васкуліту, ревматоїдного артриту, вірусної або бактеріальної інфекції, злоякісних пухлин, мієломної хвороби, сепсису, туберкульозу, пошкодження тканин в результаті травм, операцій чи некрозу.
Для проведення дослідження у пацієнта забирається венозна кров. Її потрібно здавати натщесерце. Перед маніпуляцією обстежуваному потрібно припинити прийом медикаментів (за погодженням з лікарем), відмовитись від алкоголю та важкої жирної їжі, виключити заняття спортом та навантажень (за 2-3 дні).
С-реактивний білок – високочутливий (hsCSP), кількісне визначення – даний метод дослідження дає можливість виявити незначне перевищення концентрації С-реактивного білка. Воно характерне для запальних процесів у стінках судин, атеросклерозу, високого ризику захворювань серцево-судинної системи. Печінка починає посилено виробляти hsCSP-білок вже через 6 годин після початку запалення. Протягом 1-2 діб рівень С-реактивного білка може вирости в 10-100 разів.
Незначне підвищення hsCSP – білка можна зафіксувати лише високочутливим методом. Воно може призвести до підвищення рівня розвитку гіпертонії, атеросклерозу, цукрового діабету, інфаркту або інсульту.
Слід зазначити, що незважаючи на високу чутливість, аналіз С-реактивного білка є неспецифічною ознакою запалення організму чи пошкодження тканин. Він не може вказати на уражений орган та допомогти у встановленні точного діагнозу. Як правило, такий аналіз призначають в комплексі з іншими дослідженнями.
Аналіз на hsCSP призначають для оцінки існуючого ризику розвитку кардіологічних захворювань, післяопераційного спостереження за пацієнтами, яким проводилась ангіопластика або коронарне шунтування, прогнозування можливих ускладнень у пацієнтів з підвищеним тиском та ішемічною хворобою. Також цей метод діагностики використовують під час комплексного обстеження людей старшого віку.
Підвищений рівень білка даного типу (у здорових людей він дорівнює 0-11 мг/л) може бути ознакою вірусної або бактеріальної інфекції, атеросклерозу, ревматоїдного артриту, інфаркту міокарду, наявності злоякісних новоутворень, сепсису, пошкодження тканин, цукрового діабету, гормонального дисбалансу. Зростанню концентрації С-реактивного білка також сприяють куріння та зайва вага.
Під час обстеження у пацієнта забирається кров з вени. Аналіз потрібно здавати натщесерце в ранкові години. Іншої спеціальної підготовки до дослідження проводити не потрібно.
Клініка Астрамедiка пропонує професійну діагностику запалень та аналізи на маркери у Києві. Ціни на діагностику та аналізи можуть змінюватись в залежності від обраних методів та комплексності дослідження. Для отримання інформації про конкретні ціни та послуги рекомендується звернутися до клініки Астрамедiка для більш детальної консультації.
Діагностика запалень із використанням аналізів на маркери є важливим інструментом у визначенні та оцінці запальних станів в організмі. Клініка Астрамедiка надає професійні послуги з діагностики запалень, забезпечуючи точну та якісну діагностику для своїх пацієнтів.