Ліпідограма крові – це важливий аналіз, що дозволяє оцінити рівень ліпідів (жирів) в організмі та провести первинну оцінку стану серцево-судинної системи. Якщо вам потрібна ліпідограма, клініка Астрамедiка надає професійні послуги та доступні тарифи, щоб допомогти вам контролювати ваше здоров'я та запобігти серцево-судинним захворюванням.
Ліпідограма – це аналіз, що дозволяє з’ясувати стан жирового обміну в організмі. Дослідження відноситься до біохімічних лабораторних аналізів. Ліпідограма відображає декілька показників, які мають значення під час оцінки можливого виникнення ішемії та атеросклерозу, а також дослідження стану серцево-судинної системи.
Що таке ліпіди і ліпідний профіль
Ліпіди – це жири та жироподібні речовини, які входять до складу клітин та є джерелом енергії.
Ліпідний профіль чи ліпідограмма – це набір показників, що дають можливість визначити стан жирового обміну в організмі. Ці показники важливі у разі підозри на атеросклероз, ішемічну хворобу, інсульт, гіпертензію, захворювання ендокринної системи, хвороби нирок та печінки, а також спадкові захворювання ліпідного обміну. Також визначення ліпідного профілю необхідне у випадку виявлення вад серця, ожирінні та прийому ліків, які впливають на жировий обмін.
Ліпідограма (ЛПГ) відображує наступні показники:
- Загальний холестерин. Найважливіше число ліпідограми. Холестерин по своєму походженню ділиться на два види – ендогенний та екзогенний. Вони концентруються в організмі 50 на 50. Ендогенний холестерин синтезується організм у печінці, а екзогенний надходить в організм із їжею. Холестерин бере участь у процесах формування всіх тканин і клітин організму, відповідає за поглинання поживних речовин, статеве дозрівання та загальне функціонування організму.
- Ліпопротеїн високої щільності (ЛПВШ або хороший холестерин). Основною функцією ЛПВЩ є переміщення вільного холестерина з клітин. Вони транспортують його до печінки, в якій відбувається жировий обмін, після чого жирові кислоти виводяться з організму.
- Ліпопротеїни низької щільності (ЛПНЩ або поганий холестерин). Цей показник має велике значення при діагностуванні проблем з холестерином. У разі, коли рівень загального холестерину в нормі, а ЛПНЩ підвищений можна говорити про порушення в процесі обміну жирів та прогресування відкладання атеросклеротичних бляшок на стінках судин.
- Ліпопротеїни дуже низької щільності (ЛПДНЩ). Цей показник вказують у розшифровці ліпідограми не усі лабораторії, адже на сьогоднішній день немає точних показань до діагностування захворювань саме за ним.
- Тригліцериди (ТГ). Вони є з’єднанням гліцерину та ефіру жирних кислот та акумулюються в жирових тканинах. У плазмі крові ТГ представлені в незначній кількості та є складовими ЛПДНЩ, які перетворюються у ЛПНЩ. Їх основна функція – енергетична.
- Коефіцієнт атерогенності (КА). Цей показник не визначається безпосередньо під час дослідження крові, він розраховується на основі усіх вищеперерахованих значень. КА дає можливість встановити порушення обміну та розрахувати подальший прогноз. Окрім того індекс атерогенності відіграє важливу роль у призначенні гіполіпідемічної терапії (лікування, що дозволяє знизити рівень холестерину і тригліцеридів у крові. Слід зазначити, що чим вище КА тим вище ризик розвитку атеросклерозу і ускладнень.
Звичайно, щоб встановити точний діагноз, лікар скоріш за все призначить додаткові аналізи та обстеження. Однак, попередні висновки фахівець може робити на основі результатів ліпідограми.
- Загальний холестерин. Пониження може означати анемію, фізичне виснаження, лихоманку, легеневі захворювання. Підвищення вказує на розвиток алкоголізму, ожиріння, вагітність, панкреатит, новоутворення підшлункової залози, діабет, гепатит, проблеми з нирками.
- ЛПНЩ. Пониження говорить про гіпертеріоз, хронічну анемію, проблеми з легенями. Завищення скаже про діабет, зайву вагу, захворювання нирок та печінки, перенавантаження організму їжею багатою на холестерин.
- ЛПДНЩ. Високі показники свідчать про зайву вагу, ниркову недостатність, червоний вовчак, вагітність.
- ЛПВЩ. Нижче норми – виразки, проблеми з нирками, інфаркт, ішемічна хвороба серця, туберкульоз. Підвищення – надмірне навантаження на організм, цироз, рак кішківника.
- Тригліцериди. Високі показники вказують на хронічний процес в легенях або погане харчування. Низькі сигналізують про інфаркт, гепатит, підвищений артеріальний тиск.
Коли призначають ліпідограму
Біохімічний аналіз на ліпідний спектр призначають, щоб визначити ризик прогресування захворювань, пов’язаних з відкладенням холестерину. Окрім того, ліпідограму призначають для контролю та корекції вже наявних захворювань. ЛПГ призначають у таких випадках:
- для оцінки ризику розвитку серцево-судинних захворювань;
- з метою обстеження хворих, у родинах яких були випадки гіперхолестеринемії з ризиком розвитку інсульту головного мозку чи інфаркту міокарда;
- для спостереження за динамікою хвороби у пацієнтів з цукровим діабетом, ішемічною хворобою серця, гіпертонією, атеросклерозом;
- у разі діагностування у пацієнта патології нирок.
Також ліпідограму призначають людям, які дотримуються дієти із зниження кількості холестерину та вживають препарати, призначені для зменшення концентрації холестеринових відкладень.
Загальні показники для призначення ліпідограми:
- Профілактичний аналіз. Проводиться для людей старших за 20 років кожні 5 років. Це дає можливість визначити можливість розвитку атеросклерозу та вбереже від можливих серйозних обтяжень із серцем і судинами.
- Зростання в біохімічному аналізі показників загального холестерину.
- Наявність у спадковому анамнезі випадків інфаркту міокарду, гіпертонії, інсульту, цукрового діабету.
- Присутність факторів підвищеного ризику розвитку серцево-судинних захворювань: діабет, гіпертонія, куріння, ожиріння, вік (жінки старші за 55 років, чоловіки – за 45 або порушення у них вуглеводного обміну).
- Контроль ефективності лікування статинами або гіполіпідемічної дієти.
Як підготуватись до ліпідограми
Щоб показники обміну холестерину на ліпідограмі були найбільш точними, варто дотримуватись певних правил:
- Здавати аналіз натщесерце. Припинити прийом їжі необхідно за 12 годин до аналізу.
- Припинити вживання жирної, сильно соленої, гострої та пряної їжі не менше, як за добу до здачі крові.
- За 24 години до аналізу відмовитись від вживання спиртних напоїв.
- За півгодини до ЛПГ припинити вживання тютюну.
- Заспокоїтись. За годину до аналізу уникати емоційного та фізичного навантаження.
- У разі прийняття лікарських препаратів, не менше як за 48 годин до забору крові припинити їх вживання. Повідомити лікаря про прийняття ліків.
Слід врахувати, що навіть за умови дотримання усіх вищеперерахованих правил, на кінцевий результат аналізу можуть вплинути:
- сильні фізичні навантаження, що були напередодні;
- дієти;
- патологічні стани печінки або нирок;
- вагітність;
- вживання окремих лікарських препаратів;
- травматичні стани.
Варто врахувати, що ліпідограму не слід робити після перенесеного інфаркту та впродовж трьох місяців після нього. Щодо результатів ліпідограми, то інтерпретувати їх може лише лікар. Він врахує дані інших обстежень та аналізів. Самодіагностикою та самолікуванням займатись не варто.
Ціна на ліпідограму в клініці Астрамедiка: доступні тарифи
У клініці Астрамедiка ми розуміємо важливість ліпідограми як інструменту для оцінки стану вашої серцево-судинної системи. Ми пропонуємо доступні тарифи на цю процедуру, щоб кожен міг отримати високоякісне дослідження без зайвих фінансових витрат.
Наші фахівці в галузі лабораторної діагностики мають великий досвід та експертизу у проведенні ліпідограми. Ми використовуємо передове обладнання та методики, щоб забезпечити точність та надійність результатів. Ваша безпека та комфорт – наш пріоритет.
Ціна на ліпідограму у клініці Астрамедiка формується з урахуванням усіх факторів, включаючи вартість реагентів, використання сучасного обладнання та оплату роботи спеціалістів. Ми прагнемо надати високу якість послуг за розумною ціною, щоб ви могли отримати необхідне обстеження без зайвого тягаря для вашого бюджету.
Запишіться на ліпідограму у клініці Астрамедiка вже сьогодні та вкладіть у здоров'я свого серця та судин. Ми готові допомогти вам вжити заходів для підтримки здорового способу життя та запобігання серцево-судинним захворюванням.