Щитовидна залоза відіграє важливу роль у регуляції обміну речовин та загального здоров'я організму. Якщо у вас виникли підозри на порушення її роботи, комплексні гормональні тиреоїдні аналізи в клініці Астрамедiка допоможуть провести діагностику та отримати надійні результати.
Одним із найважливіших органів людини є щитоподібна залоза. Вона виробляє гормони, накопичує йод, синтезує йодтиронини та бере участь в інших процесах, що відбуваються в організмі. Порушення роботи щитоподібної залози негативно впливає на обмін речовин та життєво-важливих систем.
Тереоїдна панель включає аналізи, які домагають дослідити функції щитоподібної залози та дають можливість виявити збої у її роботі. Серед патологій, які виявляються завдяки методам лабораторного дослідження: хвороба Грейса, гіпертиреоз та гіпотиреоз, вузли або рак щитоподібної залози.
Поява в організмі аутоантитіл до рецепторів тиреотропного гормону свідчить про збої в роботі імунної системи. Аналіз на антитіла до рецепторів тиреотропного гормону, як правило, призначають у наступних випадках:
Для проведення аналізу у пацієнта натщесерце забирають кров з вени. За годину до проведення діагностування рекомендується відмовитися від паління, за кілька днів – від жирної та смаженої їжі. Також у переддень аналізу варто уникати фізичного перенапруження. Перед здачею крові можна випити чистої води без газу (до 200 мл).
Щодо результатів аналізу, то якщо їх показник менше або дорівнює 1,75 МО/л, це вважається негативним тестом. У разі, коли значення більш як 1,75 МО/л – тест позитивний. Негативний результат говорить про відсутність проблем із щитоподібною залозою або про зміни в процесі лікування. Позитивний тест свідчить про аутоімунний тиреоїдит або дифузний токсичний зоб.
Антитіла до тереоглобуліну (АТТГ) – це антитіла до йодованого білка з якого синтезуються тиреоїдні гормони. Аналіз на АТТГ є ефективним методом у виявленні аутоімунних захворювань щитоподібної залози в йододефіцитних регіонах. Показами до призначення лабораторного обстеження є:
Для проведення діагностики у пацієнта забирають кров з вени. Аналіз проводиться натщесерце та за дотримання певних умов:
Кількість антитіл до тиреоглобуліну вимірюється в МО/мл. Якщо значення нижче 4.0, результат тесту негативний. Вище 4.0 – позитивний і може свідчити про дифузний токсичний зоб, аутоімунний тиреоїдит, системний червоний вовчак.
Антитіла до тирепероксидази (АРО) – є показником агресії імунної системи до організму. Вони забезпечують утворення активної форми йоду, яка задіяна у процесі йодифікації тиреоглобуліну. Лабораторне обстеження на АРО призначають у наступних випадках:
Під час проведення діагностики у пацієнта забирають венозну кров. Обстеження вимагає дотримання деяких правил, а саме:
Інтерпретація результатів залежить від показника антитіл. Нульове або низьке число антитіл говорить про те, що людина здорова. Підвищений показник може свідчити про наявність аутоімунних захворювань щитоподібної залози, а саме: аутоімунний тиреоїдит, дифузний токсичний зоб, ідіопатична мікседема.
Тиреотропний гормон (ТТГ) – це гормон, який виробляється передньою долею гіпофізу і є основним регулятором роботи щитоподібної залози. Від рівня ТТГ залежить синтез тиреоїдних гормонів. Показами для призначення цього аналізу є:
Для лабораторного дослідження у пацієнта забирається венозна або капілярна кров. Аналіз краще здавати зранку з дотриманням певних правил:
Що стосується інтерпритації результатів аналізу, то тиреотропний гормон вимірюється у мікроодиницях на мілілітр. Нормою вважається:
Підвищення тиреотропного гормону вище норми може свідчити про отруєння свинцем, прееклампсію, гіпотереоз, тиреотропиномну безофільну аденому, гранулематозний тиреоїдит, тиреоїдит Хашимото, синдром нерегульованої секреції ТТГ, тиротропін-секретуючі онкологічні процеси, недостатність надниркових залоз, гестоз у вагітних, психічні розлади.
Знижений рівень тиреотропного гормону дає привід запідозрити: голодування, дисфузний токсичний зоб, субклінічний гіпертиреоз, геморагічний інсульт, ураження мозку, ТТГ-незалежний тиреотоксикоз, тиреотоксичну аденому, аутоімунний тиреоїдит, синдром Іценко-Кушинга, психічні розлади.
Тироксин – це гормон щитоподібної залози, а тироксин вільний – є другим за значимістю. Він є біологічно активним компонентом загального тироксину та виконує важливу функцію в обміні речовин.
Аналіз на тироксин вільний зазвичай призначають у наступних випадках:
Під час лабораторного обстеження у пацієнта забирається венозна або капілярна кров. Здавати її потрібно натщесерце. Також за два дні до аналізу слід припинити прийом тиреоїдних та стероїдних гормонів, за 24 години варто обмежити емоційні та фізичні навантаження, за годину – відмовитись від паління. Якщо аналіз проводиться з метою контролю показника гормону, то його краще здавати в один і той самий час. Що стосується розшифровки результатів, то референсні показники тироксину вільного мають відповідати:
Підвищений тироксин вільний може свідчити про: запальний процес у щитоподібній залозі, дифузійний токсичний зоб, пухлину гіпофізу, хронічні захворювання печінки, порушення функцій нирок.
Причинами зниженого рівня тироксину вільного є: тиреостатичні ліки, видалення частини щитоподібної залози, онкологія ЩЗ, дефіцит йоду, аутоімунний тиреоїдит, вторинний або первинний гіпотиреоз.
Тироксин загальний – це ще один із двох значимих гормонів щитоподібної залози. Він бере участь у підтримці обмінних процесів. Аналіз на Т4 є обов’язковим під час діагностування захворювань щитоподібної залози. Він допомагає під час:
Під час аналізу на Т4 забирається венозна або капілярна кров. До проведення лабораторної діагностики варто дотриматися наступних правил: за 2-3 години не вживати їжі, окрім негазованої води, за кілька годин не палити, за 48 годин – припинити прийом тереоїдних та стероїдних гормонів, за добу - фізичних та емоційних навантажень.
Під час розшифровки результатів аналізу варто враховувати референсні показники:
Отже, у разі, якщо ці показники підвищені, можна говорити про: тиреоїдит, ожиріння, гепаринотерапію, хронічні захворювання печінки, хвороби нирок, дисфузний токсичний зоб, післяпологові проблеми із ЩЗ. Коли тироксин загальний перебуває на зниженому рівні, можна запідозрити: ендемічний зоб, тиреотропиному, аутоімунний тиреоїдит, первинний чи вторинний гіпотиреоз, білкове виснаження, дефіцит йоду, героїнову залежність.
Трийодтиронін – це ще один гормон щитоподібної залози, який бере участь у насичені тканин організму киснем, утворення в печінці вітаміну А, знижує скупчення холестерину в крові, прискорює виведення кальцію та обмін білка, сприяє всмоктуванню В12. Аналіз на трийодтиронін вільний призначають для:
Під час лабораторного дослідження у пацієнтів забирають венозну або капілярну кров. Робиться це натщесерце. Дорослі мають припинити їсти за 8-12 годин до аналізу, діти до 1 року – за 3-5 годин. За 1-2 години до обстеження рекомендується виключити з раціону жирну та смажену їжу, за 1 годину – не можна палити. У разі прийому лікарських препаратів, аналіз треба здавати не раніше, ніж через 10-14 днів після закінчення їх прийому.
Одиницею виміру трийодтироніну вільного є пікограм на мілілітр. Референтні значення у гормону наступні:
Підвищення цих показників характерне для йододефіциту, тиреоїдиту, ендемічного зобу, раку щитоподібної залози. Зниження рівня відбувається у разі гіпотеріозу, тиреоїдиту, післяпераційних станів, дієтах з низьким рівнем білка.
Трийодтиронін загальний (Т3) – це гормон щитоподібної залози, який регулює швидкість поглинання тканинами кисню, стимулює вироблення білка, глюконеогенез і глікогеноліз, ліполіз, моторну функцію кишківника, підсилює катаболізм і виведення холестерину, сприяє виробленню вітаміну А та всмоктуванню вітаміну В12, росту кісток, виробленню статевих гормонів. Показами для призначення даного аналізу є:
У ході лабораторного дослідження у пацієнтів натщесерце забирається кров з вени або пальця. Напередодні аналізу дорослим слід припинити вживання їжі за 8-12 годин до забору крові, дітям до 1 року – за 3-5 годин. За 1-2 дні рекомендується виключити з раціону смажену та жирну їжу, за годину до обстеження не можна палити, за 3 дні – виключити підвищені фізичні навантаження. У разі прийому лікарських препаратів, здавати аналізи краще на 10-14 день після закінчення курсу.
Що стосується результатів, то у їх розшифровці слід відштовхуватись від референтних значень:
Підвищення ТЗ може бути наслідком: гіпертиреозу, ізольованого трийодтиронінобумовленого тиреотоксикозу, ТТГ-незалежного тиреотоксикозу, хвороби Грейвса, тиреоїдиту, післяпологової дисфункції щитоподібної залози, аденоми ЩЗ, нефротичного синдрому, синдрому резистентності до тиреоїдних гормонів, синдрому Пендреда. До причин зниження ТЗ загального відносяться: гіпотиреоз, гострий та підгострий тиреоїдит, післяопераційні стани, нервова анорексія, цироз печінки, ниркова недостатність, дефіцит йоду, знижений рівень тироксинзв’язуючого глобуліну, лікування ізотопами радіоактивного йоду.
Йод є одним із найнеобхідніших елементів для нормального росту та розвитку людини. Особливе значення йоду у тому, що він є складовою молекул гормонів щитоподібної залози, а саме тироксину та трийодтироніну. Нестача йоду призводить до порушень у роботі щитоподібної залози, репродуктивної функції у жінок. У йододефіцитних регіонах зростають показники дитячої смертності, досить часто у дітей спостерігаються затримки фізичного та розумового розвитку.
Щодо аналізу на йод, то його зазвичай призначають у випадку:
Під час лабораторного дослідження відбувається забір сечі. Напередодні аналізу рекомендується уникати вживання алкоголю, гострої та солоної їжі, а також продуктів, що можуть вплинути на колір сечі (буряк, морква). Перед забором сечі слід провести ретельний туалет статевих органів, жінкам не рекомендується здавати аналіз у період менструації. Збирати сечу у дітей рекомендується за допомогою спеціальних сечоприймачів.
Референтне значення йоду у сечі – 0,8-2,4 мкмоль/літр. Підвищення цих значень говорить про надмірне надходження йоду в організм, зниження – нестачу йоду, порушення метаболізму йоду.
Тиреоглобулін – це білкова матриця, яка використовується щитоподібною залозою для вироблення гормонів Т4 та Т3 та зберігання йоду в організмі. Рівень тиреоглобуліну відображає стан щитоподібної залози. Зазвичай аналіз на TG призначають для моніторингу дифереційованого раку після тиреоідектомії з метою виявлення рецидиву та метастазування. Діагностика проводиться одночасно з аналізом на антитіла до тиреоглобуліну.
Для лабораторної діагностики забирають кров з вени. Аналіз беруть натщесерце, а останній прийом їжі дорослим показаний за 8-12 годин до нього. Дітей до року годують за 3-5 годин до обстеження. Окрім того, фахівці рекомендують за 1-2 дні до аналізу не вживати смаженої та жирної їжі, за годину не палити, а у разі вживання лікарських препаратів, кров слід здавати на 10-14 день після закінчення прийому.
Норми ТГ в організмі людини відповідають показнику 5,0-55,0 нг/мл. Їх підвищення може свідчити про неліковані диференційовані тиреоїдні фолікулярні та папілярні карциноми, метастази раку щитоподібної залози, нестачу йоду, хворобу Грейвса, гіпертиреоїдизм, підгострий тиреоїдит, післястан лікування радіоактивним йодом. Зниження рівня ТГ може вказувати на передозування гормонів щитоподібної залози, що викликає її гіперфункцію.
Клініка Астрамедiка пропонує доступні ціни на комплексні гормональні тиреоїдні аналізи у Києві. Ми цінуємо здоров'я наших пацієнтів та прагнемо зробити діагностику щитовидної залози максимально доступною. Вартість аналізів може змінюватись в залежності від їх складу та обсягу. Ми гарантуємо високу якість та точність результатів, а також індивідуальний підхід до кожного пацієнта.
Чи не відкладайте турботу про своє здоров'я на потім. Зверніться до клініки Астрамедiка та пройдіть комплексні гормональні тиреоїдні аналізи щитовидки для свого благополуччя та здоров'я.