ПН.-ПТ.: с 8:00 до 20:00
Субота: с 9:00 до 15:00
UA
RU
Туалет порожнини носа (промивання носа)

Туалет порожнини носа (промивання носа)

Натисніть на ''Запис онлайн'' і ми зв`яжемося з Вами протягом 20 хв.

Туалет порожнини носа (промивання носа), Київ

Важливість гігієнічних процедур ні в кого не викликає сумніву. Люди щодня вмиваються і чистять зуби, але про необхідність щоденної гігієни носа знають не багато. Носоглотка виконує важливі функції: фільтрує, зволожує та нагріває повітря, яким ми дихаємо. З повітрям в організм потрапляє безліч найдрібніших частинок, а ніс є першою лінією захисту. Щоб природний «фільтр» ефективно виконував свою роль, він сам має бути чистим. Саме тому необхідно регулярно проводити туалет носа.

Як ніс фільтрує повітря і чому це важливо

Людина може дихати і носом, і ротом, проте носове дихання корисніше. Справа в тому, що слизова оболонка носа вистелена миготливим епітелієм, на якому розташовані так звані вії. Кожна вія має кілька пар мікротрубочок, які синхронно рухаються: вони захоплюють слиз і спрямовують її в носоглотку. Коли людина ковтає слиз, всі віруси, бактерії та забруднювачі, які ми вдихаємо, потрапляють у шлунок, де вони гинуть під впливом шлункового соку. Також слиз може відділятися під час чхання, висмаркування чи кашлю. Такий механізм самоочищення називається мукоциліарним кліренсом.

За добу доросла людина в середньому вдихає близько 20 тисяч літрів повітря (уявіть, скільки у ньому забруднювачів). Експерименти із застосуванням моно- і полідисперсних аерозолів, які проводилися за допомогою мікроскопічних або лазерно-оптичних апаратів, показали, що вії затримують у передній частині носа більшу частинку частинок більше 3 мікрон. Частинки розміром більше 0,5 і менше 3 мікрон частково фільтруються слизовою оболонкою носа і транспортуються віями в носоглотку.

Але ефективна фільтрація відбувається лише за достатньої зволоженості носової порожнини. У холодну пору року повітря стає сухішим, тому слиз у носі загусає і стає малорухливим, тому вії перестають інтенсивно коливатися. Застій слизу в носоглотці дає шанс вірусам та бактеріям розвиватися та поширюватися на інші зони.

При закладеному носі ми починаємо вимушено дихати ротом, але на гортані немає вій, що фільтрують, тому більшість мікробів надходить всередину. Також ротове дихання викликає сухість у роті, а сухе середовище збільшує ризики проникнення інфекцій углиб.

Саме тому правильна гігієна носа дуже важлива. Підтримуючи «носовий фільтр» у робочому стані, ми знижуємо ризик респіраторних захворювань, алергії та інших проблем зі здоров'ям.

Методи гігієни носової порожнини

Туалет носа. Київ. Ціна. Клініка Астрамедіка

Важливо розуміти, що правильна гігієна носа - це низка заходів, яким необхідно навчати з дитинства. Якщо перераховані методи туалету носової порожнини увійдуть у звичку, це допоможе суттєво покращити загальний стан та знизити ймовірність виникнення багатьох проблем зі здоров'ям.


Правильне висмаркування

Першим кроком гігієни носа є висмаркування, тобто звільнення від рясного слизу. Однак більшість людей роблять це неправильно: затискають обидві ніздрі і сильно видихають носом, випускаючи повітря з обох ніздрів. Таке сильне сморкання збільшує тиск у євстахієвій трубі (канал, що з'єднує носоглотку з середнім вухом), що може призвести до кровотечі, баротравми і навіть до розриву барабанної перетинки. Але ще більш небезпечним є те, що при енергійному висмаркуванні в'язкий слиз потрапляє в приносові пазухи, що може викликати їх інфікування – синусит. Ще небезпечні для здоров'я ускладнення після синуситу, такі як отити і навіть менінгіт. Адже все може початися з неправильного висмаркання.

Алгоритм правильного висмаркування виглядає так:

  1. Закрийте носа серветкою або хусткою і притисніть одну ніздрю.
  2. Не різко (без особливих зусиль) виморкайте вільну ніздрю.
  3. Натисніть на другу ніздрю і повторіть пункт 2.

Зверніть увагу, що при висмаркуванні рот повинен бути злегка відкритий.

Зрошення носових пазух

Як було сказано, при пересушеній слизовій вії миготливого епітелію перестають працювати ефективно, оскільки в носових пазухах немає слизу. Тому необхідно зволожувати не лише приміщення, а й ніс, особливо в періоди використання кондиціонерів та обігрівальних приладів, що пересушують повітря. Для цього рекомендується використовувати спеціальні назальні спреї.

Зверніть увагу, що сухість слизової оболонки носа може бути симптомом різних захворювань. Тому обов'язково потрібно пройти консультацію у отоларинголога. На прийомі лікар визначить причини сухості та за необхідності допоможе підібрати засіб для зрошення носових пазух.

Туалет порожнини носа. Вартість. Виноградарь. Астрамедика


Промивання носа

Промивання носа спеціальними розчинами допомагає видалити зі слизової оболонки патологічний секрет з мікробами, алергенами, пилом та іншими забруднювачами. Механізм промивання виглядає так: при нахиленій голові в одну ніздрю заливається розчин, рідина проходить через носоглотку та виливається через іншу ніздрю.

Промивання може здатися простою і безпечною процедурою, проте не варто призначати її собі самостійно, особливо при інфекційних захворюваннях.

При неправильній техніці проведення інфікований секрет може потрапити в приносові пазухи (про ускладнення було написано вище) або в дихальні шляхи, провокуючи запалення там. Також промивання носа має низку медичних протипоказань, про які ви можете не знати, що може призвести до негативних та дуже серйозних наслідків для здоров'я.

Зазвичай, промивання носа проводиться маленьким дітям. Оскільки діти не можуть ефективно прочистити носові порожнини, скупчення слизу може викликати проблеми з диханням та їжею, хронічним кашлем, синуситами, отитами, інфекціями дихальних шляхів.

Також процедура може бути призначена дорослим за певних патологій лор-органів. Але в обох випадках її має проводити кваліфікований лікар. Промивання носових пазух проводиться методом переміщення, який у медичній термінології звучить як промивання Проетцу, а в народі метод називається «зозуля». Також лікар може призначити інші гігієнічні процедури, що стосуються туалету носової порожнини: паро- або газоподібні інгаляції, інстиляцію (закапування лікарських засобів).

У приватній клініці Астрамедика туалет носової порожнини проводить досвідчений лікар-отоларинголог, на прийом до якого ви можете записатися по телефонам, вказаним на сайті. Також можна замовити зворотний дзвінок, і наші консультанти зв'яжуться з вами та запишуть на прийом у зручний час та день.

Лікарі які проводять туалет порожнини носу:

Туалет порожнини носа
100 грн.
Oтoлapингoлог (ЛOP), детский отоларинголог