Що таке фолікулометрія і навіщо вона потрібна?
UA
RU

Що таке фолікулометрія і навіщо вона потрібна?

Фолікулометрією називається серія ультразвукових досліджень, які проводяться трансвагінальним шляхом. Це означає, що спеціальний стерильний ультразвуковий датчик вводиться у піхву. Завдяки цьому він знаходиться в безпосередній близькості до яєчників, що дозволяє максимально точно і в режимі реального часу спостерігати за їх діяльністю і відстежувати фолікули.

Фолікул – це своєрідний мішок з епітеліальних клітин та кількох шарів сполучної тканини, в якому знаходиться яйцеклітина. На початку менструального циклу (на 1-2 день менструації) фолікул має невеликий розмір, а яйцеклітина є незрілою. Під дією фолікулостимулюючого гормону (ФСГ), який виділяє гіпофіз, фолікули починають рости і в міру зростання заповнюються рідиною. Ця рідина є живильним середовищем для яєчника, який також починає дозрівати.

Щоб у жінки настала овуляція, яйцеклітина повинна вийти з фолікула і пройти фаллопієвою трубою. Зазвичай овуляція (вивільнення яйцеклітини) відбувається, коли фолікул досягає кінцевої стадії зрілості. У цей момент гіпофіз виділяє лютеїнізуючий гормон (ЛГ), який спричиняє розрив фолікула з вивільненням яйцеклітини. Вийшовши з фолікула, дозріла яйцеклітина проходить через маткову трубу, де може зустрітися зі спермою, що призведе до наступу вагітності.

Фолікулометрія дозволяє спостерігати весь процес розвитку фолікулів і визначити, коли саме відбудеться овуляція. Завдяки цьому пара знатиме максимально сприятливі дні для природного зачаття або проведення екстракорпорального запліднення (ЕКО).

Також за допомогою ультразвукового дослідження яєчників можна спостерігати за загальним станом репродуктивної жіночої системи та визначити різні порушення:

  • гормональні порушення, що призводять до затримок місячних;
  • олігоменорею – порушення менструального циклу, коли інтервал між місячними може становити понад 40 днів;
  • кісти яєчників та синдром полікістозних яєчників.