Оскільки за розвитком фолікула слід спостерігати в динаміці, фолікулометрія складається з кількох послідовних етапів:
- Базове сканування. Проводиться на 2-3 дні менструації. На цьому етапі лікар оглядає матку та яєчники. Огляд яєчників дає інформацію про те, скільки є фолікулів, доступних для зростання цього циклу. На цьому етапі фолікул повинен мати розмір менше ніж 10 мм. Також за базового УЗД лікар повинен виключити наявність будь-яких потенційних проблем: наявність у фолікулах крові або рідини. Такі фолікули відомі як кісти.
- Преовуляторне сканування. При циклі 28-30 днів УЗД проводиться на 9-й день циклу. Однак час процедури може змінюватись в залежності від тривалості циклу. Також день може змінюватись, якщо вам вводять ін'єкції для стимулювання яєчників до вироблення яйцеклітин. На другому етапі лікар бачить, чи почав рости будь-який з фолікул, що знаходяться в яєчниках. У цей період циклу вони мають розмір 12-15 мм. Також він оцінює товщину слизової оболонки матки: вона повинна потовщуватись у міру підвищення рівня гормону естрогену. Наступні УЗД призначаються через кожні 2-3 дні, їх буде кілька. Це потрібно для того, щоб спостерігати за зростанням фолікулів у динаміці: вони мають щодня збільшуватись у розмірі на 2 мм.
- Лютеїнова фаза сканування. Це фінальна стадія розвитку фолікула, коли вона досягає розміру 18-20 мм. На цій стадії він повинен розірватись природним шляхом, але також можна стимулювати його розрив за допомогою спеціальних ін'єкцій.
У цьому цикл фолікулометрії закінчується. Після цього через кілька тижнів можна зробити повторне УЗД, щоб дізнатися, чи настала вагітність.
Варто зазначити, що найчастіше перший етап не проводиться. Таким чином, фолікулометрія проводиться з 9 по 17 день менструального циклу. Триетапна фолікулометрія рекомендована при нерегулярному циклі і в тому випадку, якщо проводиться стимуляція овуляції.
Спеціалісти УЗД які проводять фолікулометрію: